Przed nami ostatni miesiąc roku 2022. Jeśli jako inwestor zacząłeś budowę własnego domu już jakiś czas temu, to teraz warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu placu budowy przed nadejściem pierwszych przymrozków. W zależności od etapu, na jakim zakończyły się prace budowlane, dobrze jest sporządzić listę pewnych czynności do wykonania. Inne sprawy będą ważne przy etapie stanu surowego, a inne, gdy dom jest już zamieszkany. Tak czy inaczej, nie warto czekać na ostatnią chwilę. Spójrz na nasze krótkie przypomnienie, a później niezwłocznie ruszaj do działania.
Poziom: fundamenty
Gdy z powodu różnego rodzaju opóźnień prace budowlane ustały na poziomie wykopów lub fundamentów, to przede wszystkim należy je przykryć. W tym celu można posłużyć się styropianem lub słomianymi matami. Na maty należy położyć cegły lub warstwę ziemi, aby stanowiło to dodatkowe zabezpieczenie przed wiatrem. Ujemne temperatury mogą w znacznym stopniu uszkodzić grunt, a co za tym idzie mieć wpływ na fundament. Przed grudniem i styczniem dobrze jest zakończyć wszystkie prace murarskie. Wszystkie nieużyte dotąd materiały budowlane trzeba przenieść w suche miejsce, aby nie zniszczyły się od wilgoci i niskich temperatur oraz były zdatne do użytku podczas następnego sezonu.
Poziom: stan surowy otwarty
Gdy roboty budowlane są już daleko posunięte i obecny etap to stan surowy otwarty, to jeśli jest taka możliwość, dobrze pomyśleć o przykryciu całości dachem. Wszystko po to, aby nie uszkodzić postawionych już ścian oraz pozostałych materiałów.
Poziom: stan surowy zamknięty
W przypadku stanu surowego zamkniętego, łącznie z zamontowanym dachem, warto pomyśleć o zainstalowaniu ogrzewania. Dobra informacja jest taka, że jeśli tylko środki nam na to pozwalają, na okres zimowy nie trzeba przerywać budowy. Ostatnie sezony pokazały, że zimy w Polsce nie są już takie srogie i pełne śniegu, jak jeszcze kilka lat temu. Okazuje się, że wiele prac można wykonywać w środku budynku. Mowa, chociażby o kładzeniu tynków, płytek, malowaniu czy montażu różnego typu instalacji. Podczas takich robót zadbajmy o odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Nie powinna być ona niższa niż 10 stopni Celsjusza.
Decydując się na montaż pompy ciepła, wszystkie szczegóły powinny być dograne już na etapie projektowania domu. W chwili montażu pompy ciepła dobrze jest, gdy funkcjonuje już instalacja od centralnego ogrzewania jak i wody użytkowej.
Poziom: dom zamieszkany
A jakie prace należy wykonać przed nadejściem zimy, gdy dom jest już od dawna zamieszkany? Pierwszą sprawą, która powinna znaleźć się na naszej liście, jest sprawdzenie szczelności dachu. Jest to niezwykle istotny punkt, dlatego nie można go zaniedbać. Leżący na dach śnieg stanowi naprawdę spore zagrożenie dla domowników. Czasami wystarczy chwila, aby duże masy śniegu spadły komuś na głowę i wyrządziły krzywdę. Poza tym należy naprawić wszelkie nieszczelności, przez które może kapać woda do wnętrza domu.
A co z kominem? Niezwykle istotny jest przegląd również tej części dachu, ponieważ nieszczelny komin może spowodować duże szkody szczególnie, gdy włączymy ogrzewanie. Przegląd komina należy zlecić specjaliście. Sprawdź także rynny i usuń z nich zalegające liście, aby woda mogła nimi swobodnie płynąć. Jeśli chodzi o liście, to warto je także zamieść i sprzątnąć z kostki brukowej przed domem.
Niewiele osób o tym pamięta, ale jest jeszcze jedno miejsce, o które należy odpowiednio zadbać, mowa o bramie wjazdowej. Na bieżąco należy usuwać zgromadzony na niej śnieg, aby nie uszkodził mechanizmu bramy.
Dobrze jest zwrócić uwagę na szczelność urządzeń grzewczych oraz ich stan techniczny. Czy kaloryfery nie są zapowietrzone? Czy wszystkie kratki wentylacyjne są drożne? Kotły gazowe powinny zostać sprawdzone przez fachowca. Warto pamiętać, że dla naszego zdrowia, temperatura w sypialni może być nieco niższa niż w pozostałych pomieszczeniach. Ludzki organizm podczas snu niesamowicie się regeneruje, dlatego nie wolno dopuścić do przegrzania sypialni.
A co z oknami? Szczelne okna to gwarancja ciepła. Przez ubytki może uciekać mnóstwo ciepła.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu? To świetnie! Pamiętaj jednak, że to miejsce także należy odpowiednio zabezpieczyć przed najbardziej surową porą roku. Przede wszystkim schowaj wszystkie meble ogrodowe, aby nie zniszczyły się od wilgoci i mogły posłużyć przez kolejny sezon. Jeśli nie masz zbyt dużo miejsca na przechowanie wszystkich mebli, to warto zaopatrzyć się w specjalne wodoszczelne pokrowce. Zadbaj także o rośliny, bo to przecież one są wizytówką ogrodu. Te delikatniejsze okryj folią, aby nie uszkodziły ich trudne warunki atmosferyczne.
Chociaż zima jest piękna i z pewnością nie raz zachwycaliśmy się śnieżnym krajobrazem za oknem, to z przyjemnością wracamy do ciepłego i bezpiecznego domu. Zatem wcześniejsze przygotowanie domu na okres zimowy to gwarancja zdrowia i bezpieczeństwa całej rodziny.
Kalendarzowa zima trwa do marca, jednak ta prawdziwa może się nieco przedłużyć. Aby uniknąć losu przysłowiowych kierowców, wszystkie prace powinny być wykonane, zanim nas ona zaskoczy. Dlatego planuj odpowiednio wcześniej, sporządź listę, a później się jej trzymaj.