Wentylacja mechaniczna – fakty i mity

Wentylacja mechaniczna - fakty i mity

Wentylacja mechaniczna z roku na rok zyskuje na popularności. Dzieje się tak, ponieważ jest to jedna z instalacji energooszczędnych. Stale rosnące koszty energii, zmuszają inwestorów do szukania jak najlepszych rozwiązań. Co ciekawe, coraz częściej zgłaszają się do nas klienci domów już zamieszkanych. Być może wynika to z faktu, że w społeczeństwie wzrasta świadomość ekologiczna. Z drugiej strony, od kilku lat, rząd zachęca odbiorców do korzystania z dotacji państwowych na termomodernizację starszych budynków. Istnieje wiele programów obejmujących instalacje takie jak pompa ciepła klimatyzacja czy rekuperacja. Tak czy inaczej, rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna, to instalacja, którą warto mieć.
Niestety z biegiem czasu pojawiło się wiele błędnych teorii na temat rekuperacji. O czym warto pamiętać? Na co zwrócić uwagę?

Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej pojawiających się kwestii

Wykonanie rekuperacji należy zaplanować jak najwcześniej

FAKT

Planując budowę nowego domu, warto jak najwcześniej pomyśleć o rozplanowaniu wszystkich instalacji. Jeśli to możliwe, najlepiej już na etapie projektowania. Skąd taki pośpiech? Otóż biorąc pod uwagę wykonanie rekuperacji, pewne prace budowlane można pominąć. Zaliczyć do nich można na przykład zrezygnowanie z budowy kominów wentylacyjnych. Oprócz tego warto odpowiednio przygotować miejsce w pomieszczeniu, gdzie zostanie umieszczony rekuperator. Istnieją pewne normy, które takie pomieszczenie powinno spełniać.

Rekuperator powinien znajdować się w kotłowni

MIT

Kotłownia to jedno z pomieszczeń, gdzie może znajdować się rekuperator. Ale czy jedyne? Nie. Urządzenie można umieścić także na strychu, nieużytkowym poddaszu czy w piwnicy. Ważne jest, aby pamiętać o pozostawieniu łatwego dostępu do rekuperatora. Będzie to pomocne w przypadku wykonywania serwisu oraz corocznego przeglądu instalacji.

Rekuperację można wykonać tylko w nowym budynku

MIT

Ta wiadomość z pewnością ucieszy wiele osób. Wykonanie rekuperacji w domach zamieszkanych jest jak najbardziej możliwe. Należy liczyć się jednak z tym, że zarówno nakład pracy, jak i kosztów takiej inwestycji będzie nieco większy, niż w przypadku nowego budownictwa.
Takie zmiany mogą wiązać się na przykład z tym, że trzeba będzie dokonać wymiany stolarki okiennej lub wykonać ocieplenie i uszczelnić budynek. Przede wszystkim przed przystąpieniem do pracy ważne jest wykonanie dokładnego projektu, a później omówienie go wspólnie z inżynierem. Klienci często pytają nas, czy do wykonania rekuperacji w domu zamieszkanym można wykorzystać już istniejące kanały. Odpowiedź brzmi: tak.
Z uwagi na wielkość prac warto już przy wczesnym etapie budowy pomyśleć nad zamontowaniem rekuperacji, aby w przyszłości uniknąć dodatkowego remontu. Takie rozwiązanie będzie z pewnością bardziej ekonomiczne.

Przy zamontowanej wentylacji mechanicznej nie można otwierać okien

MIT

Nie istnieją żadne przeciwskazania do tego, aby otwierać okna. Być może powyższy mit wziął się stąd, że okna otwierane są najczęściej w celu dostarczenia świeżego powietrza do domu, natomiast zadaniem rekuperacji jest wymiana powietrza. Różnica polega na tym, że rekuperator usuwa z pomieszczeń powietrze zanieczyszczone, zużyte, a dostarcza wewnątrz świeże powietrze. Cały proces odbywa się w kanałach wentylacyjnych, a nie poprzez otwarcie okna.
Kolejną istotną sprawą jest to, że rekuperacja zapobiega powstawaniu przeciągów. Z uwagi na to, że dzięki zamontowanej rekuperacji w domu nie panuje zaduch, nie ma konieczności wietrzenia pomieszczeń.

Rekuperacja jest głośna

MIT

Rekuperacja hałasuje, gdy zostanie nieprawidłowo zamontowana. Być może nie wykonano odpowiedniego projektu, co skutkuje złym doborem urządzenia. Dobrze zrobiony projekt przewiduje rekuperator o mocy dostosowanej do powierzchni domu. Rekuperator nie jest głośny i nie zakłóca ciszy nocnej. Jeśli tak nie jest, należy głębiej zbadać temat oraz wyjaśnić przyczynę hałasu.

Rekuperacja to dobre rozwiązanie dla alergików

FAKT

Wentylacja mechaniczna oczyszcza powietrze wewnątrz domu ze szkodliwych toksyn, smogu oraz roztoczy. Jest to bardzo dobra inwestycja dla osób borykających się z chorobami układu oddechowego.
Możliwość podłączenia filtrów o podwyższonej klasie sprawi, że powietrze w pomieszczeniu będzie wolne od alergenów, kurzu, a nawet uciążliwych owadów. Filtry klasy F7 są w stanie wyłapać nawet do 90% szkodliwych cząsteczek. Praca takiego filtra sprawdzi się w ciągu całego roku. Wiosną, gdy drzewa, krzewy oraz trawy zaczynają pylić, oraz zimą, gdy powietrze zatruwane jest przez niszczycielski smog.

Rekuperacja to zdrowie całej rodziny

Wielu inwestorów marzy o tym, aby jego dom był energooszczędny. Klimatyzacja, pompa ciepła czy rekuperacja to instalacje, o których warto myśleć już na etapie wykonywania projektu. Jak widać, istnieje naprawdę mnóstwo różnych teorii na temat systemu rekuperacji. Dlatego nie warto wierzyć plotkom, lecz osobiście przekonać się, które opinie są prawdziwe. Może być w tym pomocna rozmowa z naszym inżynierem, który specjalizuje się w dziedzinie rekuperacji.

Chętnie odpowiadamy na wszelkie pytania w tym zakresie.