Ciepły dom zimą to podstawa dla zdrowia. W naszym klimacie niekorzystne temperatury trwają pół roku, więc dobrze jest zaopatrzyć się w dobry system grzewczy. W trakcie budowanie domu należy podejmować wiele decyzji, a wybór rodzaju ogrzewania jest jednym z istotniejszych elementów. Z pewnością każdy typ posiada swoje wady oraz zalety. Warto przeanalizować elementy takie jak: powierzchnia ogrzewania, miejsce na urządzenie, moc, wielkość i inne szczegóły, aby ogrzewanie mogło jak najlepiej spełniać swoją funkcję.
Obecnie istnieje mnóstwo rodzajów ogrzewania, które różnią się pewnymi elementami. Wśród głównych grup można wymienić następujące typy:
Gazowe (kotły)
Najbardziej popularny rodzaj ogrzewania. Być może wynika to z faktu, że pomaga zadbać o stałą temperaturę w domu. Poza tym (oprócz regularnego serwisu) nie wymaga obsługi oraz nie ma szkodliwego wpływu na środowisko. Kotły załączają się automatycznie, co z pewnością wpływa na podwyższenie komfortu życia. Ustawienia temperatury można dostosować do rytmu dnia, na przykład tak, aby urządzenie włączało się po naszym powrocie z pracy. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne i praktyczne.
Elektryczne (panele, grzejniki, ogrzewanie podłogowe)
Ogrzewanie elektryczne ma naprawdę sporo zwolenników. Może stanowić główne źródło ciepła lub dodatkową alternatywę dla innych systemów. Korzystanie z ogrzewania elektrycznego jest zdecydowanie komfortowe oraz bezpieczne. Rozwój techniki sprawił, że takim rodzajem ogrzewania można sterować przy pomocy różnych aplikacji, nawet takich, które zainstalowane są w naszym smartfonie. Pomyślmy, jaka to wygoda, gdy mamy możliwość zdalnego uruchomienia ogrzewania, gdy wracamy z pracy i jesteśmy przemarznięci.
Olejowe (wykorzystuje się olej opałowy)
Wadą tego systemu ogrzewania jest dosyć wysoki koszt oleju opałowego. Oprócz tego należy wygospodarować odpowiednie pomieszczenie na przechowywanie oleju opałowego. Niezbędne jest jednak pamiętanie o tym, aby temperatura powietrza w takim miejscu nie była niższa niż 10 stopni Celsjusza. Może to być także zbiornik umieszczony pod ziemią.
Te dwie wady sprawiają, że nie jest to zbyt popularny rodzaj ogrzewania. Wybór kotła na olej opałowy najczęściej wynika z faktu, że na terenie działki, na której stoi budowa, nie ma możliwości wykonania przyłącza do sieci gazowej.
Pompy ciepła (powietrzne, gruntowe, wodne)
Pompa ciepła to jeden z bardziej nowoczesnych rodzajów ogrzewania. Do działania wykorzystuje energię elektryczną. Pompa może pobierać energię z wody, gruntu lub powietrza. Dlatego można mówić o pompach gruntowych, wodnych lub powietrznych. Ten rodzaj urządzenia nie ma niekorzystnego wpływu na środowisko, ponieważ nie emituje do środowiska szkodliwych gazów ani toksyn. W związku z tym można zrezygnować z posiadania typowej kotłowni.
Aby uniknąć niepotrzebnych remontów, warto już na etapie projektowania domu zastanowić się nad rodzajem pompy. Co jednak ciekawe, pompę można zainstalować również w domu zamieszkanym. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to montaż zdecydowanie bardziej skomplikowany niż podczas montowania pompy w nowo powstałym budynku.
Niektóre pompy posiadają funkcję chłodzenia, co przydaje się zwłaszcza w miesiącach letnich.
Chociaż początkowy koszt całej inwestycji i zakup pompy mogą wydawać się dużym wydatkiem, to w ostatecznym rozrachunku pompa ciepła klasyfikuje się jako najtańsze rozwiązanie dostępne na rynku. Okazuje się, że palenie w tradycyjnym piecu na węgiel wyniesie prawie pięciokrotnie drożej niż ogrzewanie pompą ciepła. Dodatkowo pompa bardzo dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym.
Dobrze wiedzieć, że na montaż pompy ciepła w domu zamieszkanym można otrzymać dotację. Już od 2018 roku ruszył rządowy program Czyste Powietrze. W bieżącym roku planowany jest wzrost wysokości dotacji. Warto zaczerpnąć na ten temat więcej informacji, bo dzięki temu jest szansa na wymianę starszych i przyczyniających się do smogu kotłów na nowoczesną pompę ciepła. Wiele firm pomaga w uzyskaniu takiego dofinansowania, dlatego cały proces może przebiec bezproblemowo.
Zasilane paliwem stałym (węgiel, brykiet, drzewo, pellet)
Pellet to ogrzewanie bardzo ekologiczne. Jest także ogólnie dostępny, wydajny oraz przystępny cenowo. Poza tym piece na pellet cechuje szybkość montażu oraz bezproblemowe użytkowanie. Do tego rodzaju urządzeń zaliczany jest tak popularny w Polsce kominek.
Komfort cieplny w domu jest niezwykle istotny. Jak wynika z dzisiejszego artykułu, istnieje wiele rodzajów urządzeń, którymi można ogrzewać dom. O tym, na które z nich warto się zdecydować ma wpływ wiele czynników. Wybór zależy oczywiście od preferencji domowników oraz głównie możliwości finansowych. Dobrze jest podjąć decyzję już na etapie projektu domu, aby oszczędzić sobie późniejszych kosztów i remontów. Poza tym oprócz ceny całej instalacji należy wziąć pod uwagę efektywność danego urządzenia. Z uwagi na stale rosnące ceny energii, pompa ciepła wysuwa się na prowadzenie w rankingu.