Rodzaje ogrzewania domu

Ciepły dom zimą to podstawa dla zdrowia. W naszym klimacie niekorzystne temperatury trwają pół roku, więc dobrze jest zaopatrzyć się w dobry system grzewczy. W trakcie budowanie domu należy podejmować wiele decyzji, a wybór rodzaju ogrzewania jest jednym z istotniejszych elementów. Z pewnością każdy typ posiada swoje wady oraz zalety. Warto przeanalizować elementy takie jak:(…)

Wentylacja mechaniczna – fakty i mity

Wentylacja mechaniczna - fakty i mity

Wentylacja mechaniczna z roku na rok zyskuje na popularności. Dzieje się tak, ponieważ jest to jedna z instalacji energooszczędnych. Stale rosnące koszty energii, zmuszają inwestorów do szukania jak najlepszych rozwiązań. Co ciekawe, coraz częściej zgłaszają się do nas klienci domów już zamieszkanych. Być może wynika to z faktu, że w społeczeństwie wzrasta świadomość ekologiczna. Z(…)

Jakie prace warto wykonać przed zimą

Przed nami ostatni miesiąc roku 2022. Jeśli jako inwestor zacząłeś budowę własnego domu już jakiś czas temu, to teraz warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu placu budowy przed nadejściem pierwszych przymrozków. W zależności od etapu, na jakim zakończyły się prace budowlane, dobrze jest sporządzić listę pewnych czynności do wykonania. Inne sprawy będą ważne przy etapie stanu(…)

Quiz na temat rekuperacji – sprawdź swoją wiedzę!

W ramach comiesięcznego artykułu zapraszamy na krótki quiz, w którym można sprawdzić swoją wiedzę z zakresu rekuperacji. Zaczynamy! 1. Co kryje się za skrótem GWC? a. Grzejnik Wody Ciepłej b. Gruntowy Wymiennik Ciepła c. Gotowy Wkład Cieplny 2. Rekuperacja to rodzaj wentylacji? a. Mechanicznej b. Grawitacyjnej c. Żadne z powyższych 3. Czy rekuperację można wykonać(…)

Gotowy projekt domu z rekuperacją czy to się opłaca?

Zakupiłem gotowy projekt domu, który dodatkowo uwzględnia także system rekuperacji, czy to był dobry pomysł? Powyższe pytanie często pada z ust naszych klientów podczas pierwszej rozmowy. Kierując się zapewne wygodą i kosztami, niektórzy inwestorzy, wybierając projekt domu, decydują się przy tym na zakup gotowego projektu rekuperacji. Następnym krokiem jest szukanie odpowiednich urządzeń energooszczędnych i w(…)

Zdrowy dom, czyli jaki?

Zdrowy dom, czyli jaki?

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz” to znany fragment wiersza Jana Kochanowskiego mówiący o tym, jak cenne jest dla człowieka zdrowie. Z racji tego, że nie jest to blog medyczny, nie będziemy rozważać głębokich zagadnień z dziedziny medycyny. Dlaczego więc w ogóle piszemy o zdrowiu na stronie internetowej poświęconej rekuperacji? (…)

Rekuperacja – dlaczego warto zaufać fachowcom?

Rekuperacja - dlaczego warto zaufać fachowcom?

Rekuperacja – dlaczego warto zaufać fachowcom? Rekuperacja to instalacja energooszczędna. W skrócie mówiąc, jest to system wentylacji mechanicznej, którego zadaniem jest wymiana powietrza zużytego na świeże powietrze z zewnątrz. Masy powietrza nie mieszają się ze sobą. Dzięki pracy rekuperatora w domu czuć świeże powietrze, co z pewnością podnosi komfort życia. Zastosowanie w pomieszczeniach urządzenia do(…)

4 mity dotyczące rekuperacji

4 mity dotyczące rekuperacji

Zacznijmy na początek od krótkiego wyjaśnienia, czym jest rekuperacja. Rekuperacja to jedna z instalacji energooszczędnych, która pozwala odzyskać ciepło z wymiany powietrza. Główne zadanie pełni centrala wentylacyjna, która przez cały czas dostarcza do pomieszczeń świeże powietrze. Co dzieje się dalej? Następnie zużyte powietrze, jest z pokoju usuwane. Centrala urządzenia wyposażona jest w wymiennik ciepła, przez(…)

Dom szkieletowy – co warto o nim wiedzieć?

Dom szkieletowy - co warto o nim wiedzieć?

W ostatnich latach coraz większą popularnością w Polsce cieszą się domy szkieletowe. Wiele firm budowlanych wyspecjalizowało się już w dziedzinie budowania tego rodzaju budynków.  Istnieje jednak tyle samo zwolenników co przeciwników tej konstrukcji. Czym właściwie charakteryzuje się dom szkieletowy? Jakie instalacje warto w nim zamontować, aby był funkcjonalny? Obie te kwestie wyjaśniamy w artykule poniżej. (…)

Wybieramy rekuperator – na co trzeba zwrócić uwagę?

Wybieramy rekuperator - na co trzeba zwrócić uwagę?

Orcon, Komfovent, Stiebel co łączy wszystkie te nazwy? Osoby, które są obecnie na etapie budowy domu wiedzą, że są to producenci rekuperatorów. Na rynku można obecnie znaleźć mnóstwo rodzajów urządzeń i z całą pewnością jest w czym wybierać. Jak już na początku nie pogubić się w gąszczu ofert i na co szczególnie zwrócić uwagę przy(…)