Gotowy projekt domu z rekuperacją czy to się opłaca?

Zakupiłem gotowy projekt domu, który dodatkowo uwzględnia także system rekuperacji, czy to był dobry pomysł? Powyższe pytanie często pada z ust naszych klientów podczas pierwszej rozmowy. Kierując się zapewne wygodą i kosztami, niektórzy inwestorzy, wybierając projekt domu, decydują się przy tym na zakup gotowego projektu rekuperacji. Następnym krokiem jest szukanie odpowiednich urządzeń energooszczędnych i w tym celu kontaktują się z firmami specjalizującymi się w tego typu rozwiązaniach. Czy takie działanie ma sens? Kiedy najlepiej jest wykonać projekt rekuperacji?

Rodzaj wentylacji ma znaczenie

Po pierwsze warto upewnić się, który rodzaj rekuperacji został zaproponowany w projekcie. Do wyboru jest wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja lub wentylacja grawitacyjna. Jest to o tyle istotne, ponieważ w przypadku rekuperacji można zrezygnować z budowy kominów wentylacyjnych. Zaczynają pojawiać się pierwsze możliwości cięcia kosztów materiałów budowlanych.

Wskazówka 1: Zostaw swój numer telefonu lub napisz wiadomość i podaj nazwę projektu domu, lub prześlij aktualne rzuty budynku wraz z wymiarami, a my przygotujemy bezpłatnie ofertę na system rekuperacji.

Umiejscowienie rekuperatora

Po drugie gotowy projekt rekuperacji zakłada od razu, w którym pomieszczeniu powinna ona zostać umieszczona. Być może jednak jako inwestor preferujesz inne miejsce, na przykład, zamiast kotłowni wolałbyś zainstalować rekuperator na strychu. Czy wybór miejsca, w którym znajduje się urządzenie, naprawdę ma znaczenie? Okazuje się, że tak. Pomieszczenie powinno być suche, a panująca w nim temperatura optymalna. Oprócz tego należy zadbać o sporą ilość miejsca, aby umożliwić technikowi wykonanie przeglądu lub ewentualnego serwisu, na przykład wymianę filtrów. Z uwagi na możliwy hałas, dobrze jest także umieścić rekuperator z dala od sypialni lub pokoju dziecięcego.

Już na początkowym etapie projektowania domu warto porozmawiać ze specjalistą, który zna się na rekuperacji. Pozwoli to zaoszczędzić mnóstwa stresów i wydatków, ponieważ inżynier zaproponuje urządzenie adekwatne do projektu i wielkości domu, oraz wskaże najbardziej stosowne miejsce do umiejscowienia rekuperatora.

Wskazówka 2: Skorzystaj z możliwości bezpłatnego spotkania z inżynierem firmy Taniereku w biurze, na budowie lub w trybie wideokonferencji. Nasz specjalista udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania związane z rekuperacją i wskaże korzystne rozwiązania.

Ważne informacje

Ponadto należy zwrócić uwagę, czy gotowy projekt rekuperacji zawiera informację o otworach w stropach i miejscach przeznaczonych na kanały wentylacyjne. Decydując się na montaż rekuperacji, warto jak najwcześniej uwzględnić wszystkie miejsca, gdzie powinny zostać wykonane otwory w stropach. Wykonanie ich na późniejszym etapie będzie z pewnością wiązało się z dodatkową pracą oraz kosztami, a tego wszyscy chcą uniknąć.

Wskazówka 3: Skontaktuj się z nami poprzez stronę Taniereku.pl, aby po niezobowiązującej konsultacji, bezpłatnie otrzymać schemat otworów.

Opcje dodatkowe

Czy w gotowym projekcie rekuperacji, który posiadasz, uwzględniono możliwość montażu Gruntowego Wymiennika Ciepła, zwanego potocznie GWC? Co to takiego? GWC to opisowo mówiąc dodatkowy element w systemie rekuperacji, którego zadaniem jest między innymi schładzanie (latem) lub ogrzewanie (w miesiącach zimowych) mas powietrza płynących do pomieszczeń w domu. Istotny fakt, o którym dobrze wiedzieć jest taki, że dzięki zamontowaniu GWC, koszty ogrzewania lub klimatyzacji będą dużo niższe. O tym, czy na terenie działki można zainstalować Gruntowy Wymiennik Ciepła, decyduje jej wielkość.

Wskazówka 4: Jeśli nie jesteś do końca przekonany czy warto montować Gruntowy Wymiennik Ciepła to wejdź na stronę Taniereku.pl i odszukaj artykuł mówiący o tym, jakie są jego zalety. Znajdziesz tam także inne teksty dotyczące rekuperacji i nie tylko.

Czasami zdarza się tak, że mimo kupna gotowego planu domu, inwestor wprowadza wiele zmian podczas budowy. Może to być na przykład usunięcie jednej ze ścian działowych, zamiana niektórych pomieszczeń, przekształcenie pralni na jeszcze jedną łazienkę i inne. Warto rozważyć, czy po takich zmianach budowlanych nie należy zmienić projektu rekuperacji. W przypadku kupionego projektu może być z tym problem.

Wskazówka 5: Po bezpłatnej konsultacji z inżynierem firmy Taniereku i omówieniu wszystkich zmian dokonanych podczas budowy, otrzymujesz aktualizację oferty oraz możliwość kupna projektu dopasowanego do zmienionego budynku.

Czytając nasze rozważania możesz dojść do wniosku, że jako inwestor wolisz jednak pozostać przy gotowym wcześniej zakupionym projekcie rekuperacji. Oczywiście jak najbardziej masz do tego prawo. Z pewnością warto dowiedzieć się nieco więcej o rodzajach urządzeń, które będą pasować do twojego projektu. Serdecznie zapraszamy do jednego z naszych biur w Krakowie lub Rzeszowie, gdzie można obejrzeć urządzenia i zapoznać się z ich aspektami technicznymi.

Pod adresem mailowym zapytania@taniereku.pl chętnie odpowiemy na wszelkie pytania związane z rekuperacją.