Zdrowy dom, czyli jaki?

Zdrowy dom, czyli jaki?

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz” to znany fragment wiersza Jana Kochanowskiego mówiący o tym, jak cenne jest dla człowieka zdrowie. Z racji tego, że nie jest to blog medyczny, nie będziemy rozważać głębokich zagadnień z dziedziny medycyny. Dlaczego więc w ogóle piszemy o zdrowiu na stronie internetowej poświęconej rekuperacji? 

Instalacje energooszczędne a zdrowie 

Powód, dla którego chcemy poruszyć ten temat, jest naprawdę ważny. Z pewnością przyznamy, że otoczenie, w którym przebywamy na co dzień, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. No dobrze, ale jak to się ma do tematu rekuperacji? Warto pamiętać, że podczas planowania budowy lub remontu domu warto już na etapie projektowania zastanowić się, jak w jeszcze lepszy sposób możemy zadbać o zdrowie swoje oraz wszystkich domowników. Rekuperacja, pompa ciepła czy klimatyzacja to tylko niektóre z instalacji, jakie warto rozważyć podczas inwestycji. 

Pochwalę się sąsiadowi

Czy zainwestowanie w instalacje energooszczędne to tylko zbędny wydatek oraz jeden ze sposobów pochwalenia się przed sąsiadem, na co nas stać? Absolutnie nie! Być może wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że różnego rodzaju urządzenia, zamontowane w naszym domu czy miejscu pracy, mogą mieć pozytywny lub negatywny wpływ na nasz organizm. O innych zaletach tych instalacji, nie tylko zdrowotnych, powiemy pod koniec artykułu. 

Klimatyzacja

Przyjęło się uważać, że klimatyzacja działa ze szkodą na nasze zdrowie. Jakie są zarzuty? Zimne podmuchy powietrza, suchość w gardle, bolące stawy i inne, to tylko niektóre z dolegliwości wymienianych przez przeciwników klimatyzacji. 

Prawda jest jednak taka, że odpowiednio zamontowany system klimatyzacji nie tylko nie wyrządza krzywdy człowiekowi, ale także może zdziałać wiele dobrego. Na przykład klimatyzacja pozwala zadbać o odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniu. 

Dużo czasu w ciągu dnia poświęcamy na pracę, dlatego tak ważne jest zadbanie o to, aby przestrzeń, w której przebywamy tyle czasu, zapewniała komfortowe warunki. Klimatyzator może posiadać nawilżacz powietrza, który będzie stanowił doskonałą ochronę przed różnego rodzaju bakteriami czy zanieczyszczeniami. Klimatyzacja posiada zdecydowanie więcej zalet niż wad. Dobrze dopasowany do rodzaju pomieszczenia klimatyzator, to gwarancja komfortu i świeżości przez cały rok, nie tylko w lecie. 

Rekuperacja

Jeśli rekuperację można by określić jednym słowem, naszym wyborem byłaby „świeżość”. Wrażenie czystego, niezanieczyszczonego powietrza nie tylko latem na leśnej polanie, ale nawet we wnętrzu własnego domu to zdecydowanie luksus. Jest to jednak luksus, na który może pozwolić sobie każdy. Jak rekuperacja przyczynia się do poprawy jakości życia domowników? 

Jak to działa?

Zacznijmy od tego, że dzięki całemu procesowi pracy rekuperatora, w naszym domu następuje ciągła wymiana powietrza. Z jednej strony znajduje się powietrze zanieczyszczone przez wirusy, bakterie, grzyby czy smog, a z drugiej czyste, przefiltrowane. Obie masy powietrza oczywiście nie mieszają się ze sobą, wymiana odbywa się niezależnymi kanałami. 

Zalety rekuperacji

Inną korzyścią, szczególnie cenną dla alergików, jest to, że podczas pracy rekuperatora (czyli praktycznie przez całą dobę) nie ma potrzeby otwierania okien. Zwyczaj otwierania okien służy temu, aby przewietrzyć pomieszczenie, usunąć zaduch i nałapać trochę czystego powietrza. Ale czy to powietrze z zewnątrz jest faktycznie takie czyste, jak nam się wydaje? Pyłki traw i inne alergeny to elementy środowiska, od których alergicy chcą trzymać się jak najdalej. Wiosna czy lato to trudne miesiące dla wszystkich, którzy borykają się z alergią lub chorobami układu oddechowego czy skórnego. Rekuperacja jest skutecznym rozwiązaniem, ponieważ napełnia dom czystym, przefiltrowanym powietrzem. 

Mucha nie siada

Trzecią zaletą rekuperacji jest brak uciążliwych owadów. Znika problem muchy brzęczącej koło ucha, gdy akurat morzy nas sen. Zdrowy i spokojny sen sprzyja regeneracji całego organizmu. Poza tym rodzice małych dzieci mogą odetchnąć z ulgą, że dziecko podczas snu nie zostanie ugryzione przez jakąś muchę lub komara wlatującego do pokoju malucha przez otwarte okna. 

Płać mniej

Jeszcze inną korzyścią wynikającą z posiadania rekuperatora jest świadomość, że możemy naprawdę sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Dzięki wymiennikowi ciepła, który znajduje się w urządzeniu, znaczna część ciepła z powietrza usuwanego, ogrzewa masy powietrza wpadające do pomieszczeń. 

Zdecyduj, zanim będzie za późno

Instalacja rekuperacji w domu to poprawa jakości życia nie tylko osób cierpiących na alergie czy choroby układu oddechowego, ale wszystkich domowników. Rekuperacja jest źródłem świeżego powietrza nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Oprócz tego zapobiega powstawaniu grzybów, pleśni, wirusów, tak szkodliwych dla organizmu człowieka. Dodatkowo pozwala usunąć nieprzyjemne zapachy z kuchni czy łazienki oraz zapobiega parowaniu szyb. 

Już na etapie projektowania domu możesz się dowiedzieć, jakie są koszty zakupy instalacji. Rekuperacja to inwestycja w swoje zdrowie.

Nie czekaj, aż będzie za późno!