Czym jest system rekuperacji?

Rekuperacja – czym jest?

Rekuperacja to mechanizm wentylacji mechanicznej, która dzięki obecności wysokiej jakości rekuperatorów jest w stanie nie tylko dobrze oczyścić powietrze pomieszczeń, ale również odzyskać z niego ciepło (od 30% do 50%). Dlaczego jest potrzebna?

Rekuperacja – odpowiednia cyrkulacja powietrza w domu

Dzisiejsze budownictwo, a raczej jego nowoczesne nurty, opierają się na dobrze zaizolowanych domach. Jest to świetne rozwiązanie, które zakłada zmniejszenie potencjalnych mostków termicznych, które mogłyby wypuszczać cenne ogrzewanie. Taka ucieczka ogrzewania znacznie zwiększa jego koszty, a tym samym koszty użytkowania domu. Aby tego uniknąć, stosuje się wysokiej jakości izolacje, które dostosowuje się do bryły domu, ale także do tego, gdzie on się znajduje. Innym sposobem jest dbałość o ciepły montaż okien i drzwi, przez które również uchodzi ciepło mieszkania. Szczelna izolacja nowoczesnych i odremontowanych domów powoduje, że nie ma w nim wystarczającego przepływu powietrza. Brak cyrkulacji może skończyć się występowaniem wilgoci oraz pleśni, a to już ciężko wyplenić. Zastosowanie rekuperacji pomoże uniknąć skutków szczelnej izolacji.

Czyste powietrze – czysty umysł

Wentylacja, jaką zapewnia rekuperacja, oczyszcza powietrze znajdujące się w pomieszczeniach, usuwając te zużyte i nieprzyjemne, wymieniając je na nowe i świeże. Świeże powietrze jest potrzebne nie tylko do prawidłowego działania układu oddechowego, ale co za tym idzie, także odpowiedniego działania naszego mózgu. Odpowiednio dotleniony mózg pozwala nam się łatwiej koncentrować, wspomaga odpowiednie działanie innych układów w organizmie, a także wspiera dobre wysypianie się.

Teraz kiedy w domu wiele osób chętnie spędza dużą ilość czasu, a także pracuje zdalnie, odpowiedni poziom tlenu i odpowiedniego powietrza w pomieszczeniach jest tym bardziej ważny. System rekuperacji uniemożliwia mieszanie się zanieczyszczonego i nieprzyjemnego powietrza z tym świeżym, które dostarcza. Dzięki temu system ten jest bardzo efektywny, przez co ceniony przez wielu.

Rekuperacja krokiem w stronę ochrony środowiska

Dbanie o czyste powietrze i o stan naszego środowiska to nie nowoczesne „widzimisię”, ale ostatnimi czasy wręcz konieczność. Polska jest jednym z krajów, które cechują się dużą emisją gazów cieplarnianych do atmosfery. Niestety mieszkanie w niektórych rejonach naszego kraju niesie ze sobą wiele przykrych, zdrowotnych konsekwencji, które wynikają między innymi z tego powodu. Gdyby całkowicie nie dbać o tę strefę, musielibyśmy liczyć się z pogarszającymi się warunkami, ale też wzrostem ilości chorób i osłabienia odporności. Dlatego tak wiele osób usilnie szuka rozwiązania.

Jak rekuperacja przyczynia się do ochrony środowiska i poprawy jakości naszego powietrza? Dzięki odzyskiwaniu ciepła zmniejsza zapotrzebowanie na produkcję tego ciepła. Dzięki temu eliminuje niepotrzebną emisję gazów, które mogą towarzyszyć wytwarzaniu ciepła. Dobra i staranna izolacja w połączeniu z wysokiej jakości rekuperacją pozwoli cieszyć się ciepłem w mieszkaniu na dużej, nie wytracając go, chociażby przez otwieranie okien. Pozwalając przy tym na rozkoszowanie się świeżym i czystym powietrzem.

Jak rekuperacja może pomóc w zwiększeniu oszczędności?

Jedną z możliwości, które otwiera zastosowanie rekuperacji w domu, jest montaż stałych oszkleń. Dzięki odpowiedniej, mechanicznej wentylacji, jaką zapewnia, nie ma potrzeby samodzielnego wietrzenia domu. Zastosowanie stałych oszkleń jest stosunkowo tańsze niż zwykłe, otwierane okna. Dodatkowo są one dużo lepiej zaizolowane, a dzięki starannemu montażowi, z pewnością oddadzą mniej ciepła ze środka mieszkania.

Kolejnym sposobem na oszczędności, które umożliwia rekuperacja, to rezygnacja z zastosowania komina jeszcze przy budowie domu. Dzięki temu połać dachu jest prostsza i wszelkie obróbki dachowe są po prostu tańsze. Koszt budowy komina wbrew pozorom jest dość wysoki, więc rezygnując z niego, zyskujemy część środków, które możemy przeznaczyć na inne cele. Brak komina oznacza także brak największego mostka termicznego, przez który uchodzi duża część ogrzewania. Nie wspominając już o dużej oszczędności na powierzchni domu.

Rekuperacja dostosowana pod nasze potrzeby

Poziom nawilżenia powietrza, czyszczenie alergenów, kurzu inne to jedne z wielu korzyści, które posiada zastosowanie rekuperacji pod nas samych. Decyzja o wentylacji z odpowiednimi filtrami może nie tylko ułatwić nam normalne funkcjonowanie, ale wręcz je odmienić. Okres wiosenno-letni to utrapienie alergików, którzy muszą liczyć się z katarem, łzawieniem, kaszlem i wieloma innymi reakcjami. Zmniejszenie ryzyka reakcji we własnym mieszkaniu może okazać się wręcz ulgą.

Nawilżenie powietrza może się również różnić zależnie od miejsca zamieszkania, ale też od naszych preferencji co do ilości ogrzewania. Większa ilość ogrzewania może oznaczać większą potrzebę dodatkowego nawilżenia. Zbyt suche powietrze może wysuszać rogówkę oka i wpływ na zwiększenie podrażnień oczu. Efekt, który może uprzykrzyć życie wielu osobom, szczególnie tym, którzy są zmuszeni nosić soczewki. Przesuszone powietrze może wysuszać skórę i wpływać negatywnie również na jej stan.

Korzyści z zastosowania rekuperacji można mnożyć i mnożyć. Jednak w ostatecznej decyzji, czy jest to rozwiązanie dla nas, może pomóc konsultacja ze specjalistami. Dzięki temu będziemy mogli sami ocenić, czy jest to rozwiązanie, które wpasowuje się w nasze potrzeby i styl życia.