Kiedy i czy warto montować rekuperację?

Nowoczesne, energooszczędne budynki budowane dziś na coraz większą skalę, zakładają konstrukcyjnie bardzo niską, wręcz znikomą przepuszczalność powietrza. Dzięki temu nagromadzone w domu ciepło nie ucieka, zmniejszając przy tym koszty jego produkcji. Niestety działa to także w drugą stronę. Do domu nie przenika świeże powietrze, przez co cyrkulacja powietrza jest znikoma. Taki długotrwały brak przepływu powietrza powoduje wzmożona wilgoć, a w rezultacie nawet pojawienie się pleśni. Rozwiązaniem jest dobrej jakości wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja.

Czy warto stosować rekuperację?

Odpowiedź nie jest taka oczywista. Zastosowanie rekuperacji, tak jak wszystko, ma swoje zalety i wady. Decyzja o jej zastosowaniu powinna być również uzależniona od stylu życia mieszkańców, rodzaju i sposobie budowy domu oraz wielu innych.

Dlaczego warto stosować rekuperację? Jak wspomnieliśmy na wstępie, rekuperacja, czyli wysokiej jakości wentylacja mechaniczna, pozwala zapewnić w pomieszczeniach odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki temu zapobiega odkładaniu się w mieszkaniu wilgoci, której rezultatem może być również powstawanie pleśni. Walka z pleśnią i jej zapachem w niektórych wypadkach może trwać nawet lata. Pojawianie się pleśni może przez długi czas pozostać niezauważone, a wdychanie powietrza nią zanieczyszczonego może spowodować wiele długotrwałych dolegliwości zdrowotnych.

W przypadku nowego budownictwa możemy zapobiec temu jeszcze na etapie budowy. Domy budowane nowoczesną technologią nie mogą sobie pozwolić jedynie na wentylacje grawitacyjną, czyli za pomocą klasycznego komina. Jest to mało efektywny sposób, który dodatkowo powoduje utratę cennego ciepła. Właśnie w takich wypadkach najlepiej sprawdza się wentylacja mechaniczna, która dodatkowo może odzyskać ciepło z powietrza. Czyste powietrze i jego odpowiedni przepływ nie tylko zapobiega powstawaniu pleśni, ale także pozwala cieszyć się głębokim oddechem niezależnie od pogody i temperatury na zewnątrz.

Rekuperacja sprawdzi się również przy walce z różnego rodzaju alergiami. Wiele wymienników ciepła, czyli rekuperatorów, możemy doposażyć w filtry, co ułatwi nam dbanie o jakość i czystość powietrza, a tym samym najzwyczajniej ułatwi życie. Przy niektórych alergiach i ich różnych stopniach może się to okazać nawet koniecznością. Inni, doświadczając działania rekuperatorów i powietrza, jakie zapewniają, decydują się na montaż tej wentylacji we własnych domach. W każdym wypadku dodatkowe filtry oczyszczają powietrze, ale także zapobiegają nadmiernemu zbieraniu się kurzu, który zakłóca poprawne działanie wentylacji.

Wentylacja mechaniczna pozwoli nam się cieszyć się świeżym powietrzem już nawet po przebudzeniu się, bez uczucia zaduchu, który niestety potrafi się pojawić. Taki komfort pozwala na skuteczniejszą walkę z bezsennością. Dobra jakość powietrza sprzyja zasypianiu oraz dobrej jakości snu. Świeże i czyste powietrze pomaga ponadto koncentracji i efektywności. Cechom, które w dzisiejszych czasach są wysoko cenione, szczególnie wśród osób, które pracują zdalnie.

Brak potrzeby otwierania okien oznacza również brak przeciągów. Możliwość, którą z pewnością cenią sobie rodzice małych dzieci. Takie rozwiązanie zmniejsza ilość sytuacji, w których dziecko mogłoby się przeziębić jeszcze w domu. Z tej zalety rekuperacji mogą skorzystać także osoby, które muszą się zmagać z osłabioną odpornością i skłonnością do przeziębień.

Rekuperacja nie jest jednak idealnym rozwiązaniem wśród osób, które spędzają w domu niewiele czasu. Przebywając większość czasu w pracy, możemy nie odczuwać tylu korzyści, oprócz odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach. Poza tym należy liczyć się z koniecznością dopasowania domu pod działanie centralnej wentylacji. Może to oznaczać rezygnację z niektórych elementów wyposażenia domu na rzecz innych, przyjaznych działaniu rekuperacji. Jeśli marzymy o montażu kominka, przy którym planowaliśmy przesiadywać zimowymi wieczorami, musimy zadbać o to, by miał zamkniętą komorę spalania.

Kiedy zamontować rekuperację?

Najprostszym rozwiązaniem jest instalacja centrali nawiewno-wywiewnej już na etapie budowy domu. Dzięki temu unikniemy ponoszenia niepotrzebnych kosztów jak budowa komina, czy montaż okapu kuchennego. Takie rozplanowanie pomoże dostosować dom pod wentylację mechaniczną i cieszyć się z jej korzyści.

Czy rekuperację można zamontować w już istniejących budynkach? Tak. W przypadku komina należy jednak zadbać o odpowiednie zaślepienie go, aby niepotrzebnie nie wytracać ciepła i przefiltrowanego powietrza. Dostosować należy także drzwi do pomieszczeń, których nie planujemy objąć wentylacja, takich jak garaż. Drzwi do nich prowadzące powinny być dobrze uszczelnione, aby nie uchodziło, ani nie wchodziło przez nie powietrze.

Przy montażu rekuperacji należy się jednak liczyć z kosztami. Montaż wysokiej jakości centrali wentylacyjnej może trochę kosztować, wiąże się z corocznym przeglądem serwisowym, a także wymianą filtrów średnio co 2-3 miesiące. Inną niedogodnością może być ilość „szumu”, jaki mechanizm wentylacji może spowodować. Z tego powodu nie zaleca się jej montażu blisko sypialni. Jednak coraz to nowsze modele działają coraz ciszej, eliminując takie wady.

Rekuperacja jest zasilana przez prąd. Nowoczesne modele rekuperatorów nie pobierają jednak wiele energii elektrycznej. Niemniej musimy nadal liczyć się ze zwiększonymi rachunkami za prąd. Jednym z rozwiązań jest połączenie rekuperacji z fotowoltaika, co pozwoli zredukować koszty do minimum.