Rekuperacja – dlaczego warto zaufać fachowcom? Rekuperacja to instalacja energooszczędna. W skrócie mówiąc, jest to system wentylacji mechanicznej, którego zadaniem jest wymiana powietrza zużytego na świeże powietrze z zewnątrz. Masy powietrza nie mieszają się ze sobą. Dzięki pracy rekuperatora w domu czuć świeże powietrze, co z pewnością podnosi komfort życia. Zastosowanie w pomieszczeniach urządzenia do rekuperacji z całą pewnością będą mogły docenić osoby zmagające się z wszelkiego rodzaju chorobami dróg oddechowych lub alergiami na kurz czy roztocza. Rekuperacja posiada mnóstwo zalet, jednak będą one widoczne tylko wtedy, gdy cała instalacja zostanie zamontowana w sposób fachowy, uwzględniając wiele istotnych czynników.
Jakie są zalety posiadania rekuperacji?
Prawidłowo zamontowany system instalacji gwarantuje naprawdę wiele korzyści dla całej rodziny i to już od pierwszych dni użytkowania. Po pierwsze rekuperacja zapewnia stałą wymianę powietrza zużytego na świeże w każdym pomieszczeniu w domu. Poza tym nie ma konieczności otwierania okien (co nie znaczy, że jest to całkowicie zabronione), a co za tym idzie, w domu nie ma uciążliwych owadów, szczególnie wieczorem w lecie.
Co jeszcze można zaliczyć do zalet posiadania rekuperacji?
- Skuteczna ochrona przed niebezpiecznym smogiem (którego jak wiadomo na południu Polski nie brakuje)
- Zdrowe, czyste, przefiltrowane powietrze w domu (szczególnie cenne dla alergików i osób z chorobami dróg oddechowych)
- Niższe rachunki za ogrzewanie
- Brak konieczności otwierania okien
- Brak niebezpiecznych przeciągów oraz uciążliwych owadów
- Brak wilgoci, grzybów, pleśni w mieszkaniu
- Znika problem zaparowanych szyb w łazience
- Usuwanie nieprzyjemnych zapachów z kuchni
- Wyższy komfort życia
Dlaczego warto zrobić projekt rekuperacji
O zamontowaniu systemu rekuperacji warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Wiele osób może się zastanawiać czy to nie za wcześnie? Okazuje się, że nie, ponieważ dzięki wcześniejszemu planowaniu można zaoszczędzić wiele pracy, a co za tym idzie kosztów- a tych jak wiadomo, przy budowie domu nigdy nie brakuje. Każdy inwestor planujący budowę domu chciałby wykonać taki budynek, który będzie niepowtarzalny i dostosowany do potrzeb całej rodziny. Mnóstwo czasu poświęca się na zaprojektowanie różnorodnych pomieszczeń i zastosowanie oryginalnych rozwiązań. Oprócz tego każdy dom posiada inny układ pomieszczeń, dlatego właśnie projekt rekuperacji nie może być uniwersalny dla wszystkich.
Uwzględniając rzeczywisty metraż domu oraz inne ważne aspekty takie jak rodzaj stropu, przygotowujemy bezpłatną wycenę zawierającą kilka wariantów urządzeń. Dodatkowo w naszej ofercie można znaleźć informację o tym, w jaki sposób można zredukować koszty wykonania systemu.
Po wycenie proponujemy bezpłatne spotkanie (na przykład w formie wideokonferencji lub na miejscu budowy), na którym wraz z inżynierem można omówić poszczególne kwestie oraz między innymi otrzymać schemat otworów.
Z naszego ponad dwudziestoletniego doświadczenia jasno wynika, że systemowi rekuperacji warto poświęcić czas na tyle wcześniej, aby później nie trzeba było wykonywać podwójnej pracy. Chociażby widoczne jest to podczas budowy stropu. Oprócz tego na podstawie obliczeń uwzględniamy właściwy rekuperator o odpowiedniej mocy i zużyciu energii dopasowany do budynku.
Pojawiają się kłopoty
Już w tym momencie mogą pojawić się pierwsze kłopoty. Jeżeli zdecydujemy się wykonać takie działania samodzielnie bez pomocy firmy specjalizującej się w montażu rekuperacji, może się zdarzyć, że źle obliczymy potrzebne parametry i zakupimy nieodpowiednio dobrane urządzenie. Jakie mogą być tego konsekwencje? Niewłaściwe parametry mogą skutkować wyższym zużyciem energii i niepoprawnie działającym systemem.
Warto pamiętać, że aby system rekuperacji mógł działać skutecznie, należy zapewnić odpowiednią ilość świeżego powietrza w każdym pomieszczeniu, jakie znajduje się w domu. Poza tym dobrze zrobiony projekt rekuperacji pozwoli zdecydować już na etapie projektowania całego domu, o właściwym miejscu postawienia rekuperatora.
Oprócz tego na projekcie rekuperacji, który wykonuje fachowiec, można zobaczyć całą mapę instalacji, jakie powinny zostać rozprowadzone. Innym problemem podczas samodzielnych prac, z którym później ciężko sobie poradzić, jest nieodpowiednie umiejscowienie samego urządzenia. Dlaczego można powiedzieć, że nie jest to dogodna sytuacja? Niedogodności będą wynikać z faktu, że jeśli rekuperator będzie znajdować się w trudno dostępnym miejscu, a zajdzie potrzeba wymiany filtra, może nie być to łatwe. Podobna rzecz ma się z serwisem. Rekuperator powinien znajdować się w miejscu, do którego jest łatwy dostęp. Może to być na przykład kotłownia.
Innym zagrożeniem wynikającym z samodzielnej pracy może być brak lub nieprawidłowe obliczenia. Co następuje w wyniku tego? Takie działania mogą skutkować złym ułożeniem kanałów wentylacyjnych, niewystarczającą ilością lub nieodpowiednim miejscem wytyczenia punktów nawiewu i wywiewu.
Jak uniknąć błędów
Wielu błędów można uniknąć, gdy powierzysz wykonanie instalacji fachowcom. Dobry inżynier z pewnością dopasuje odpowiedni rodzaj i model urządzenia do indywidualnego projektu domu. Co ważne wskaże także, gdzie powinny znajdować się kanały wentylacyjne oraz chętnie pomoże wybrać rekuperator o odpowiedniej mocy. Osobom, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie montować instalację, zalecamy zwrócenie się do profesjonalistów.