4 mity dotyczące rekuperacji

4 mity dotyczące rekuperacji

Zacznijmy na początek od krótkiego wyjaśnienia, czym jest rekuperacja. Rekuperacja to jedna z instalacji energooszczędnych, która pozwala odzyskać ciepło z wymiany powietrza. Główne zadanie pełni centrala wentylacyjna, która przez cały czas dostarcza do pomieszczeń świeże powietrze. Co dzieje się dalej? Następnie zużyte powietrze, jest z pokoju usuwane. Centrala urządzenia wyposażona jest w wymiennik ciepła, przez który nieprzerwanie płyną masy zarówno świeżego jak i zużytego powietrza.  Wiadome jest, że oba strumienie nie mieszają się ze sobą. Poza tym dzięki zastosowaniu rekuperacji, w domu nie występuje wilgoć, która sprzyja powstawaniu grzybów oraz pleśni. 

Wielu przeciwników rekuperacji powtarza wciąż te same mity na temat instalacji, które tak naprawdę nie mają potwierdzenia w rzeczywistości. O czym tutaj mowa? Przedstawiamy kilka najczęściej powtarzających się błędnych informacji na temat rekuperacji. 

Mit 1: Klimatyzacja? A po co? Przecież mam już rekuperację!

Skąd właściwie wziął się ten mit? Przypuszczalnie dlatego, że ktoś dawno temu podczas budowy domu wpadł na pomysł zaoszczędzenia pewnej ilości pieniędzy i zrezygnowania z klimatyzacji myśląc, że rekuperacja ją zastąpi.  Drugim powodem może być po prostu nieznajomość zasady działania rekuperacji. 

Odpowiadamy raz jeszcze: rekuperacja a klimatyzacja to całkiem inne instalacje, pełniące odmienne funkcje. Klimatyzacja ma za zadanie schłodzić powietrze znajdujące się wewnątrz pomieszczenia. Natomiast głównym celem rekuperacji jest wymiana powietrza zużytego na świeże, czystsze. 

Co ciekawe, rekuperacja może zostać wyposażona w dodatkowe komponenty tak, aby powietrze nawiewane do wnętrz miało niższą temperaturę. W jaki sposób można osiągnąć wspomniany efekt? Z pomocą w tej kwestii przychodzi urządzenie zwane GWC, czyli Gruntowym Wymiennikiem ciepła. Jak działa GWC? Dzięki temu, że jest on zamontowany w gruncie, może dostarczyć do pomieszczeń powietrze niższe niż to, które panuje na zewnątrz. Z pewnością może być to przydatne w lecie, gdy chcemy, aby w naszym domu panował przyjemny klimat. 

Fakt 1: Rekuperacja nie zastąpi klimatyzacji

Chociaż rekuperacja nie zastąpi klimatyzacji, to obie instalacje mogą bardzo dobrze ze sobą współpracować. Co więcej, to właśnie rekuperator może przyczynić się do lepszej pracy klimatyzatora. Oba urządzenia mają znaczny wpływ na czyste powietrze w domu. Takie rozwiązanie docenią osoby zmagające się z alergiami lub chorobami górnych dróg oddechowych oraz astmatycy. 

Mit 2: Przez rekuperację mam w domu suche powietrze

Tutaj znowu przypuszczamy, że ktoś nie zapoznał się z dokładnym sposobem działania rekuperatora. Rekuperator służy do wymiany powietrza zużytego na czystsze, a nie do jego osuszania. 

Fakt 2: Rekuperacja usuwa z domu wilgoć 

Wrażenie suchego powietrza prawdopodobnie wzięło się z tego, że regularnie działający rekuperator zapobiega wilgoci w pomieszczeniu, a co za tym idzie większego poczucia suchości w pokojach. Jedną z zalet działania rekuperatora jest między innymi zmniejszenie wilgotności, dzięki temu na przykład mokre ręczniki w łazience schną szybciej. Dodatkowym atutem jest brak zaparowanych szyb w zimie. 

Mit 3: Mam zamontowaną rekuperację w domu, więc nie mogę nigdy otwierać okien

Trzecie błędne wyobrażenie na temat rekuperacji dotyczące otwierania okien. Jaka jest prawda? 

Fakt 3: Najprościej mówiąc: okna oczywiście można otwierać, ale po co? 

Śpieszymy z wyjaśnieniem powyższej kwestii. Rekuperacja doskonale radzi sobie z dostarczaniem do pomieszczenia świeżego powietrza, a czyż właśnie nie to jest celem otwierania okien? Można powiedzieć, że ten ruch w przypadku posiadania zamontowanej rekuperacji, po prostu nie jest konieczny. Gdy w zimie będziemy chcieli otwierać okna, spowoduje to tylko niepotrzebne wyziębienie pokoju oraz znaczny wzrost wydatków na ogrzewanie. Podsumowując, gdy otworzymy okno, wtedy masy powietrza dostające się do domu z zewnątrz, mają wpływ na działanie rekuperatora. Najlepiej więc okna pozostawić zamknięte. 

Mit 4: Samodzielnie zrobię instalację, nie potrzebuję do tego żadnego projektu

W tym momencie możemy powtórzyć to, co w punkcie poprzednim. Można samodzielnie zamontować instalację, ale po co robić sobie więcej problemów? 

Fakt 4: Lepiej skorzystać z pomocy fachowców 

Oczywiście nie twierdzimy, że projekt rekuperacji to absolutnie niezbędne działanie POD WARUNKIEM, że jesteś fachowcem i znasz się na tym. Nieprawidłowe rozplanowanie kanałów doprowadzi do złej pracy rekuperatora, a co za tym idzie zwiększenia kosztów (jakby i tak było ich mało podczas budowania domu). Jeśli potrafisz zrobić obliczenia, aby zamontować rekuperator o odpowiedniej mocy to świetnie. A jeśli matematyka, instalacje i wszelkie obliczenia nie są Twoją mocną stroną, to nie wahaj się skorzystać z pomocy osób bardziej doświadczonych. 

Czy wiesz, że: w firmie Tanie Reku wycenę wykonujemy bezpłatnie? Oprócz tego proponujemy różne typy urządzeń, dostosowane do wielkości Twojego domu. 

Masz pytania dotyczące rekuperacji? Zadzwoń lub napisz do nas.