Dom szkieletowy – co warto o nim wiedzieć?

Dom szkieletowy - co warto o nim wiedzieć?

W ostatnich latach coraz większą popularnością w Polsce cieszą się domy szkieletowe. Wiele firm budowlanych wyspecjalizowało się już w dziedzinie budowania tego rodzaju budynków.  Istnieje jednak tyle samo zwolenników co przeciwników tej konstrukcji. Czym właściwie charakteryzuje się dom szkieletowy? Jakie instalacje warto w nim zamontować, aby był funkcjonalny? Obie te kwestie wyjaśniamy w artykule poniżej. 

Jak sama nazwa wskazuje, budowa takiego domu opiera się na szkielecie. Jak to rozumieć? Stawianie budynku zaczyna się od postawienia ramy, czyli pionowych i poziomych belek różnej długości. Tutaj pojawia się ważna uwaga: dom szkieletowy nie równa się dom drewniany. Nie jest to dom z bali, posiada natomiast tylko drewniany szkielet. Wyróżnia się trzy rodzaje domów szkieletowych, można wśród nich wymienić styl kanadyjski, skandynawski lub amerykański. 

Istotną sprawą jest to, że rodzaj drewna ma w tej kwestii ogromne znaczenie. Dlaczego jest to takie ważne? Odpowiedź jest prosta: ponieważ to właśnie na drewnie opiera się cała konstrukcja, a także trwałość budynku. Do budowy tego typu domów stosuje się drewno iglaste, najczęściej spotykane to sosna. Warto wiedzieć, że drewno nie może posiadać żadnych wad lub pęknięć. Co niezmiernie ważne powinno ono zostać także odpowiednio wcześniej wysuszone. W innym wypadku w domu szybko może pojawić się wilgoć, pleśń oraz grzyb. Wiadome jest, że przyczyniają się one do wielu chorób, dlatego należy zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby zapobiec ich rozwojowi. 

Oprócz tego istnieje także pewne niebezpieczeństwo, że konstrukcja może zmienić swoją objętość, a przez to zostanie naruszona jej trwałość. Jak to jednak bywa, w większości wypadków o rodzaju drewna decyduje nie tyle nasz gust, co zawartość naszego portfela. 

W kolejnym etapie budowy montowana jest izolacja zewnętrzna oraz wewnętrzna. Do ocieplenia najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub szklaną, lub włókna celulozowe. Mają one za zadanie zadbać o odpowiednie warunki termiczne podczas późniejszego użytkowania domu. 

Jedną z głównych zalet budowy domu szkieletowego jest tempo, w jakim jest on budowany. Mówimy tutaj oczywiście o samej konstrukcji, ponieważ fundamenty są osobą kwestią i wiele zależy od rodzaju podłoża. 

Zwolennicy twierdzą, że czas oczekiwania na konstrukcję szkieletową jest znacznie krótszy niż podczas murowania ścian. Myślę jednak, że jest to kwestia indywidualna i wszystko zależy od warunków. Postawienie konstrukcji może potrwać nawet do trzech miesięcy, ale wszystko oczywiście zależy od doświadczenia ekipy remontowej oraz wielkości budynku. Poza tym innym walorem jest to, że budowę można kontynuować o każdej porze roku, nawet wtedy, gdy na dworze nie panuje dodatnia temperatura. 

Istotną sprawą, o której należy pamiętać przy tego typu konstrukcjach, jest fakt, że wszelkie działania dobrze jest ustalić jeszcze w fazie projektowania. Dotyczy to także różnego rodzaju izolacji, rekuperacji czy fotowoltaiki. 

Instalacja rekuperacji w domach o konstrukcji szkieletowej wygląda tak samo jak w przypadku domów z cegły. Przygotowanie budynku drewnianego także wymaga takich samych czynności jak murowanego. O czym mowa? Przede wszystkim warto pamiętać o wykonaniu szczelnych drzwi oraz okien. Brak takiej szczelności może mieć niekorzystny wpływ na pracę rekuperatora. 

Kolejną korzyścią konstrukcji szkieletowej są niewielkie zniszczenia na działce wokół domu. Z uwagi na materiał, który jest używany do budowy, w otoczeniu nie powstaje wiele śmieci typu gruz, pozostałości wapna czy resztki cegieł, które należy gdzieś później zutylizować, co generuje dodatkowe koszty. Nie ma także potrzeby używania ciężkiego sprzętu, który może uszkodzić podłoże.

Nie wspomnieliśmy o jeszcze jednym z atutów domów o konstrukcji drewnianej. Ze względu na budulec, pomieszczenia są przyjazne dla alergików. Drewno nie wydziela substancji, które mogłyby zaszkodzić osobom z problemami dróg oddechowych czy astmą. 

Przeciwnicy domów szkieletowych twierdzą, że w domu szkieletowym jest zimno. Nic bardziej mylnego! Dlaczego można tak powiedzieć? Po pierwsze dlatego, że taki styl budowania miał swój początek w północnych krajach, gdzie temperatura jest o wiele chłodniejsza niż w Polsce. Fakt, że takie domy powstają w Norwegii czy Finlandii jak grzyby po deszczu (mimo przecież znacznie większych możliwości finansowych niż w Polsce) świadczy o tym, że taka konstrukcja jest nadal sensowna oraz opłacalna. Skoro surowy klimat krajów Północy nie wyklucza budowy domów szkieletowych, to dadzą one radę także u nas. 

Nie ulega wątpliwości, że budowa domu szkieletowego w Polsce to wciąż pewnego rodzaju wyzwanie.  Może to wynikać z faktu, że obecnie na rynku nie ma dużego wyboru firm, które wykonują takie konstrukcje. Taka konstrukcja posiada jednak wiele zalet, o czym pisaliśmy nieco wyżej. Dodatkowo dzięki możliwości zamontowania w budynku rekuperacji oraz klimatyzacji, możemy znacznie zwiększyć komfort życia naszej rodziny. Rekuperacja to doskonały element domu pasywnego, jakim jest dom szkieletowy.