Orcon, Komfovent, Stiebel co łączy wszystkie te nazwy? Osoby, które są obecnie na etapie budowy domu wiedzą, że są to producenci rekuperatorów. Na rynku można obecnie znaleźć mnóstwo rodzajów urządzeń i z całą pewnością jest w czym wybierać. Jak już na początku nie pogubić się w gąszczu ofert i na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora? Ponad dwudziestoletnia znajomość branży instalacji energooszczędnych pozwala nam mieć wyrobione zdanie na ten temat. Z przyjemnością podzielimy się swoją wiedzą, dlatego zachęcamy do skorzystania z naszych podpowiedzi.
Na początku warto przypomnieć, do czego właściwie służy rekuperator? Rekuperator to w skrócie rzecz ujmując urządzenie, którego zadaniem jest odzyskanie ciepła z powietrza. W centralnej części znajduje się serce układu, czyli wymiennik, przez który przepływają masy ciepłego i zużytego powietrza. Rekuperator zapewnia odzysk energii z powietrza, co ma znaczy wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania powierzchni, a co a tym idzie mniejsze rachunki. Warto wspomnieć o jednej istotnej kwestii, a mianowicie takiej, że rekuperator nie zastępuje klimatyzacji ani systemu ogrzewania. Jest to całkiem inna instalacja spełniająca odrębne funkcje.
Walorem urządzenia do rekuperacji jest więc nie tylko jakość powietrza, co znacznie przyczynia się do wzrostu komfortu życia. Rekuperator ma także wpływ na mniejsze koszty użytkowania.
Na wybór urządzenia składa się wiele istotnych czynników. Wszystkie z nich są ważne i mają odpowiedni wpływ na właściwą pracę całego systemu instalacji.
Można wśród nich wymienić między innymi:
- Wydajność
- Miejsce i sposób montażu
- Głośność
- Wymienniki
- Klasa energetyczna
- Waga
- Wymiary urządzenia
- Możliwość sterowania w systemie inteligentnego domu
- Wbudowany bypass
- Koszt urządzenia
- Zamontowanie GWC
Jak widać powyżej, przed zakupem urządzenia do rekuperacji trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów. Omówimy pokrótce niektóre czynniki, dzięki czemu będą Państwo mogli podjąć odpowiednią decyzję.
Wydajność
Dlaczego sprawdzenie wydajności urządzenia jest tak istotne? Wydajność musi odpowiednio reagować na masy powietrza, aby bilans wyszedł prawidłowo dla wszystkich pomieszczeń. Warto zwrócić uwagę na wydajność podawaną przez producenta. Istotne jest, że z reguły jest to maksymalna wartość, jaką urządzenie może osiągnąć.
Wymiennik
Można powiedzieć, że wymiennik to serca rekuperatora. To właśnie od wymiennika zależy poprawne działanie całej instalacji. Istotną rolę odgrywa więc sposób jego wykonania oraz materiały, jakie zostały użyte do jego budowy. W zależności od tego, na jaki wymiennik się zdecydujemy, może być on krzyżowy, obrotowy lub przeciwprądowy. Ważne znaczenie ma także wielkość wymiennika, ponieważ ma on wpływ na odzysk powietrza. Inaczej mówiąc, im mniejszy wymiennik, tym mniejszy odzysk ciepła.
Głośność
Głośność urządzenia określa się stopniem decybeli. Przy wyborze warto kierować się urządzeniem, które nie jest za bardzo głośne. Informację o poziomie decybeli podaje producent. Na sprawnie i cicho działające urządzenie ma wpływ fachowo wykonana cała instalacja.
Miejsce i sposób montażu
Okazuje się, że miejsce zamontowania rekuperatora ma w przyszłości spore znaczenie. Oczywiście wiele zależy od preferencji właściciela domu. Oprócz tego od ilości dostępnej powierzchni, jednak należy wziąć pod uwagę także inne instalacje, które są zamontowane w gospodarstwie oraz wymagania producenta sprzętu. Rekuperator powinien znajdować się w takim miejscu, aby w miarę potrzeb dostęp do niego był swobodny. Jest to praktycznie szczególnie przy okazji serwisu. Przeprowadzenie serwisu zalecane jest co 2 lub 3 lata. Polega na wyczyszczeniu wymiennika, wentylatorów oraz sprawdzenie sprawności całej instalacji.
Spore znaczenie ma także rodzaj podłoża, z pewnością nie może być pochyłe. Ma to związek z właściwym odpływem skroplin.
Wyróżnia się dwa rodzaje rekuperatorów: stojące i wiszące. Czym się charakteryzują? Rekuperator podwieszany może być zamontowany pod sufitem lub nad sufitem podwieszanym. Rekuperator stojący może być umiejscowiony na przykład w garażu lub kotłowni.
Rekuperator może być także zamontowany w domu zamieszkanym, jednak należy przy tym wziąć pod uwagę, że zarówno koszty jak i zakres prac będą w tym wypadku większe niż w czasie instalacji w nowym budynku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby skorzystać z dofinansowania. Więcej szczegółów można uzyskać kontaktując się z naszym biurem.
Najczęściej pojawiające się pytanie wśród naszych klientów brzmi: kiedy mogę zamontować rekuperator? Czy kolejność prac instalacyjnych ma znaczenie? Montaż rekuperatora podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy etap ma związek z instalacją kanałów wentylacyjnych. Podczas drugiego etapu, po pracach wykończeniowych, montowane jest samo urządzenie.
Jak widać czynników wyboru urządzenia do rekuperacji jest naprawdę mnóstwo. Istotny jest jednak fakt, że dobrze podjęta decyzja z pewnością podniesie komfort życia naszych domowników oraz pozwoli zaoszczędzić koszty. Rekuperator to urządzenie bezobsługowe, bezawaryjne, energooszczędne.
Jeżeli posiadają Państwo pytania związane z instalacją rekuperacji, serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z naszymi inżynierami. Chętnie wyjaśnimy wszelkie kwestie związane z instalacją oraz doradzimy wybór urządzenia dostosowanego do Państwa potrzeb.