GWC – wszystko co warto o nim wiedzieć

GWC – wszystko co warto o nim wiedzieć

Na początek rozwiążmy zagadkę tych trzech tajemniczych liter, o których często mówią osoby związane z instalacjami energooszczędnymi. GWC to nic innego, jak skrót od urządzenia zwanego Gruntownym Wymiennikiem Ciepła. Najprościej rzecz ujmując, jest to dodatkowy element wyposażenia systemu rekuperacji. Jakie pełni funkcję? Czy może zastąpić klimatyzację? Jak działa? O tym wszystkim w artykule poniżej. Zapraszamy do lektury! 

GWC – do czego właściwie służy?

Przede wszystkim należałoby zacząć od opisu elementów składowych Gruntowego Wymiennika Ciepła. Wśród nich można wymienić dwie główne części. Jest to jednostka wewnętrzna, która na stałe umocowana jest przy rekuperatorze. Natomiast drugi element, czyli jednostka zewnętrzna, umieszczona jest w gruncie. 

Jakie jest zadanie GWC? Rolą GWC jest przede wszystkim wzmocnienie użytku energetycznego rekuperacji. Czy to jego jedyna funkcja? Nie, otóż GWC wykorzystuje energię zgromadzoną w ziemi, dzięki czemu wstępnie schładza (latem) lub ogrzewa (w miesiącach zimowych) powietrze, zanim trafi ono do rekuperatora. Można więc powiedzieć, że GWC ma za zadanie wstępną obróbkę powietrza, zanim trafi ono do klimatyzacji lub ogrzewania. O czym warto wspomnieć to fakt, że dzięki zastosowaniu GWC przy zamontowanej rekuperacji, można wygenerować dużo niższe koszty. Oprócz tego GWC może być bardzo przydatny w obliczu niskich temperatur powietrza, ponieważ stanowi dodatkową ochronę rekuperatora przed zamarznięciem.

Współpraca z innymi instalacjami

Klimatyzacja

Jak wygląda sytuacja w przypadku, gdy chcemy w naszym domu zamontować także klimatyzację? Czy Gruntowy wymiennik ciepła jest wystarczający? Czy nie ma już potrzeby montowania klimatyzacji lub dodatkowego ogrzewania zimą? Na pierwszy rzut oka mogłoby się tak wydawać. Należy jednak przyznać, że rekuperator z dodatkowym systemem GWC, nie zastąpi ani klimatyzacji, ani ogrzewania. Są to całkowicie różne instalacje. W przypadku klimatyzacji warto także wiedzieć, że Gruntowy Wymiennik Ciepła nie ochłodzi pomieszczeń znajdujących się na wyższych kondygnacjach. Funkcję chłodzenia wszystkich przestrzeni, także tych znajdujących się na górze przejmuje klimatyzacja, która dzięki odpowiedniej regulacji zapewni odpowiednią temperaturę. 

Ogrzewanie

Co można powiedzieć o GWC przy zamontowanym ogrzewaniu? Gruntowy Wymiennik Ciepła doskonale współpracuje z innymi instalacjami, na przykład z ogrzewaniem. W miesiącach zimowych pozwala zmniejszyć nakład ogrzewania oraz zdobyć wartość energii nawet ponad 10 stopni Celsjusza.  

Podsumowując, aby osiągnąć odpowiednie rezultaty warto pamiętać, że GWC nie zastąpi klimatyzacji oraz ogrzewania. 

Montaż GWC

Gdzie montuje się GWC? Zasady instalacji GWC określają montaż na określonej głębokości. Najlepiej zrobić to poniżej granicy przymarzania gruntu, która wynosi 1,5 do 2 metrów. Dlaczego odpowiednie położenie ma znaczenie? Takie działanie ma ścisły związek z temperaturą. Na wspomnianej głębokości panuje średnia temperatura, około 4 stopni Celsjusza. Można więc powiedzieć, że powietrze o temperaturze około 4 stopni Celsjusza jest kierowane do wymiennika wewnętrznego. Następnie, jeśli rekuperator jest wyposażony w by-pass, powietrze jest ogrzewane. Jeśli rekuperator nie ma by-passa, wtedy powietrze jest schładzane, aby w następnej kolejności trafić do pomieszczeń. W przypadku gdy przewody zostaną umieszczone w gruncie zbyt płytko, temperatura na zewnątrz będzie miała wpływ na ich pracę. 

Jaki grunt jest najlepszy pod instalację GWC? Z pewnością nie powinien być on zbyt suchy oraz porośnięty bujną roślinnością. Ważne jest, aby miejsce, gdzie zamontowany jest Gruntowy Wymiennik Ciepła, miało dostęp do sporej ilości promieni słonecznych. Dobrze sprawdzi się podłoże wilgotne lub gliniaste. 

Duże znaczenie ma także wielkość działki, na której ma być zamontowany GWC. Jaka jest optymalna wielkość? Przyjmuje się, że teren powinien wynosić przynajmniej 10 x 20 metrów. W przypadku mniejszego metrażu należy dobrze przemyśleć zamontowanie GWC. 

Korzyści

Jakie są jeszcze inne niewymienione dotąd korzyści z Gruntowego Wymiennika Ciepła? Z pewnością dla każdego z nas najważniejsze jest zdrowie. Jaki wpływ na nasze samopoczucie ma GWC? Okazuje się, że GWC może zmniejszyć występowanie grzybów o 97% i bakterii o 86% w powietrzu. Opisowo rzecz ujmując, do naszego domu dostaje się powietrze oczyszczone, przefiltrowane i lepsze niż na zewnątrz budynku.  

Kolejne zalety GWC to przede wszystkim koszty. Po jakim czasie zwróci się inwestycja zamontowania GWC? Trudno jest określić jednoznaczny okres. Biorąc jednak pod uwagę, że GWC znacznie podnosi komfort życia, zapewnia świeże i czyste powietrze oraz ma znaczny wpływ na nasze zdrowie, o kosztach można pomyśleć nieco w innych kategoriach. 

Na zakończenie podsumujmy zalety i wady Gruntowego Wymiennika Ciepła: 

Zalety

  • Wsparcie systemu klimatyzacji w lecie
  • Dodatkowe wsparcie systemu ogrzewania zimą 
  • Możliwość montażu w budynku wykończonym
  • Wytrzymałość na trudniejsze warunki atmosferyczne 

Wady

  • W budynku muszą być zapewnione szczelne okna i drzwi
  • Nie zastąpi latem klimatyzacji
  • Montaż GWC wymaga wiedzy i doświadczenia