Rekuperacja – alergia

Rekuperacja - alergia

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza należą obecnie: 

  • Przemysł chemiczny
  • Przemysł rafineryjny
  • Motoryzacja
  • Wzrost liczby ludności
  • Źródła naturalne

Zanieczyszczone powietrze jest jedną z przyczyn schorzeń układu oddechowego, wielu chorób układu nerwowego oraz wszelkiego rodzaju alergii. Czy to znaczy, że alergicy muszą zamknąć się w swoich czterech kątach, bo tylko tam są w stanie zapanować nad swoją alergią? Czy w naszych domach możemy cieszyć się czystym powietrzem? Okazuje się, że w naszej przestrzeni prawie każdy element wyposażenia emituje różne substancje, mogące nam zaszkodzić.

Większość z nas wie, że najczęstszymi alergenami w naszym domu są: 

  • kurz
  • roztocza
  • sierść zwierząt domowych
  • dym tytoniowy
  • bakterie i wirusy

Poza tym, w każdym domu znajdziemy środki chemiczne, wykorzystywane do sprzątania lub konserwacji. Wiele z nich może wywoływać szkody, podrażniając naszą skórę oraz drogi oddechowe. Przez brak odpowiedniej wentylacji w czasie prac porządkowych, możemy zmagać się wieloma innymi problemami, takimi jak: pieczenie oczu, zmęczenie, bóle głowy, dekoncentracja, rozdrażnienie, złe samopoczucie. Alergeny mogą nas zaatakować także w kuchni, gdzie wilgotność powietrza jest odczuwalnie większa. Jest to spowodowane dużą ilością pary wytwarzanej m.in. przy sporządzaniu posiłków. Zwiększoną wilgotność możemy także odczuć w pomieszczeniu takim jak pralnia czy suszarnia. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu także nie jest dobre, ponieważ może powodować podrażnienie śluzówki nosa i wywoływać przy tym natężenie alergii.  

Jak alergicy mogą sobie poradzić? 

Pierwszym z zaleceń lekarzy przy wykryciu alergii, jest regularne wietrzenie pomieszczeń w domu. Najlepiej, gdyby ta czynność mogła być wykonywana kilka razy dziennie. Czy to jednak wystarczające działanie w walce z alergią? Jak zastosować się do tego zimą, gdy mróz wdziera się do domu? Jak wietrzyć w letnie wieczory, gdy do domu wlatują nieproszeni goście (muchy, komary)? Co w sytuacji, gdy mimo usilnych starań i otwieraniu okien na oścież, mimo niesprzyjającej pogody, nasz problem nadal nie mija?Jednym ze sposobów radzenia sobie z objawami alergii może być zamontowanie rekuperacji. Czy to na pewno dobry sposób? Jak właściwie działa rekuperacja? 

Rekuperacja – Jak funkcjonuje? 

Rekuperacja to inaczej system wentylacji mechanicznej, który pobiera powietrze z zewnątrz. Następnie przechodzi przez filtr, który znajduje się w centrali, zatrzymując przy tym wszelkie szkodliwe dla nas alergeny. Dalej, czyste powietrze przechodzi przez urządzenie zwane rekuperatorem, żeby później mogło zostać rozprowadzone do wszystkich pomieszczeń w domu.  

A co w takim razie z otwieraniem okien? Atutem przy korzystaniu z wentylacji mechanicznej jest to, że nie ma potrzeby otwierania okien i wietrzenia domu. Ograniczymy dzięki temu ilość pyłków, wpadających do środka i powodujących podrażnienia i nasilających alergie. Dodatkowo dzięki rekuperacji, zmniejszymy także ilość wilgoci w pomieszczeniach. Warto wspomnieć, że roztocza (czyli jeden z najczęstszych alergenów w domu) giną, gdy poziom wilgotności powietrza nie jest większy niż 45%. Im większa wilgotność, tym szybciej roztocza się rozmnażają i tym samym powodują nasilenie objawów alergii. 

Bardzo ważne przy tym jest, aby rekuperator został umieszczony w odpowiednim miejscu. Dzięki temu czyste powietrze może zostać rozprowadzone po pomieszczeniach, zanim zostanie z nich usunięte. Należy także pamiętać o odpowiednich filtrach. Dla osób cierpiących na alergie polecane są filtry o podwyższonej klasie, takie jak: F7, F8, F9. Mogą one wychwycić nawet do 90% cząsteczek. Dla alergików te liczby mają ogromne znaczenie. Unikanie wszelkiego rodzaju alergenów to podstawa w walce z alergią. Oczywiście nie można zapomnieć o regularnej wymianie filtrów. 

Ostatnim elementem, o którym trzeba pamiętać, to rodzaj przewodów wentylacyjnych. W przypadku alergików najlepiej sprawdzą się przewody antygrzybiczne, antybakteryjne i antystatyczne. Dodatkowym plusem będzie powłoka z jonami srebra, co zapobiega gromadzeniu się bakterii, pleśni oraz nieprzyjemnych zapachów. 

Osoby zmagające się z alergią, ale także pozostali domownicy, dzięki rekuperacji, mogą odczuć znaczną różnicę w jakości powietrza i tym samym zmniejszyć swoje dolegliwości. Aby tak było, należy dobrze zaprojektować i wykonać instalację. Podsumowując, jakie działania warto podjąć? 

Rozwiązania dla alergików

  • Regularna wymiana filtrów 
  • Prawidłowo zainstalowana rekuperacja
  • Wentylacja działająca także podczas nieobecności w domu
  • Instalacje z powłoką antybakteryjną i antygrzybiczną
  • Kontrola nad wilgotnością i przesuszeniem pomieszczeń

Wentylacja mechaniczna może znacząco zwiększyć komfort życia i polepszyć zdrowie. Nie ma przecież nic cenniejszego. Nie możemy jednak ukrywać tego, co jest największą zaletą rekuperacji oprócz pomocy w walce z alergią. Dobrze zamontowany system pomaga zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i tym samym oszczędzić pieniądze. A za zaoszczędzone pieniądze…można przecież wyjechać nad morze.