Przygotowanie domu pod rekuperację – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Przygotowanie domu pod rekuperację - 5 rzeczy, które warto wiedzieć

„Dobre przygotowanie to klucz do sukcesu”. Budowa nowego domu to stresujący, ale zarazem ekscytujący okres w życiu człowieka. Jest to czas, w którym chęć zrealizowania wszystkich planów i marzeń, jednocześnie przeplata się z ciężką pracą, stresem i mnóstwem wydatków.  Dom kojarzy się z bezpieczeństwem, miłością, dlatego z pewnością zależy nam, żeby stworzyć tam idealną przestrzeń dla siebie i dla swojej rodziny.

Niekiedy sami wykonujemy większość prac budowlanych, bo chcemy przyśpieszyć naszą przeprowadzkę lub po prostu mamy doświadczenie w dziedzinie budowlanej. Możesz samodzielnie przygotować pomieszczenia, w których chciałbyś zamontować rekuperację. Jak to zrobić?

Pytanie, które często pojawia się w rozmowach z naszymi klientami, zainspirowało nas do napisania krótkiego poradnika.

Poniżej przedstawiamy osiem rzeczy, które możesz przygotować przed zainstalowaniem rekuperacji w Twoim domu.

Jesteśmy przekonani, że nasze rady pozwolą Ci zaoszczędzić czas i koszty oraz przyczynią się do komfortu użytkowania rekuperacji.

Rekuperacja co to jest i jak działa? 

Żeby dobrze przygotować dom, do założenia rekuperacji warto wiedzieć, czym ona właściwie jest i jaki jest mechanizm działania tej instalacji.

Mówiąc bardzo opisowo rekuperacja to system wentylacji mechanicznej. Działanie rekuperatora polega na usuwaniu zanieczyszczonego powietrza z pokoi, łazienki, kuchni, pralni i innych pomieszczeń i jednocześnie przekazywanie do nich powietrza już oczyszczonego.

Urządzenie do rekuperacji może zostać dodatkowo wyposażone w filtry, które są w stanie skutecznie usuwać alergeny czy smog. Docenią to z pewnością domownicy, którzy cierpią na wszelkiego rodzaju alergie lub problemy z górnymi drogami oddechowymi.  Poza tym montując Gruntowy Wymiennik Ciepła, możemy schłodzić lub ogrzać powietrze, zanim trafi ono do rekuperatora.

Poznaliśmy już w skrócie działanie systemu rekuperacji. Jakie kroki warto poczynić, zanim urządzenie zostanie zamontowane w naszym domu?

Czy kominek przeszkadza w rekuperacji?

Można na to odpowiedzieć jednym słowem: nie. Przed nami chłodne zimowe wieczory, więc myśl o chwilach spędzonych wraz z rodziną przy kominku rozgrzewa nas do działania. Czy trzeba całkowicie zrezygnować z kominka, gdy chcemy mieć w domu rekuperację? Oczywiście, że nie! Istnieją jednak pewne wytyczne co do dostosowania kominka. Przede wszystkim czerpnia powietrza powinna znajdować się na zewnątrz. W innym przypadku powietrze z rekuperacji mieszałoby się z tym z kominka, więc oba urządzenia nie spełniałyby swojego zadania.

Czy wiesz, że: Decydując się na montaż rekuperacji, możesz zmniejszyć koszty budowy oraz zaoszczędzić miejsce? Osiągniesz to między innymi wtedy, gdy zrezygnujesz z budowy niektórych kominów.

Czy mogę przygotować otwory pod kanały wentylacyjne?

Jak najbardziej! Podczas pewnego etapu prac budowlanych możesz samodzielnie nawiercić otwory, w których będą punkty wentylacyjne. Pozwoli to zaoszczędzić dodatkowe koszty późniejszego wiercenia w stropie. Kanały wentylacyjne powinny znajdować się w miejscach niewidocznych oraz co ważne, powinny dochodzić do wszystkich pomieszczeń znajdujących się w domu. Najlepszym pomieszczeniem, w którym można przygotować największą liczbę kanałów jest poddasze.

Czy wiesz, że: Jesteśmy do dyspozycji na każdym etapie budowy? Schemat rozmieszczenia przepustów otrzymasz od nas bezpłatnie!

Kiedy mogę zamontować rekuperację?

Idealnym etapem przy montażu systemu wentylacji mechanicznej jest z stan surowy otwarty lub zamknięty. Będzie to stanowiło ochronę dla przewodów wentylacyjnych, które mogłyby zostać uszkodzone w wyniku różnych czynników zewnętrznych. Poza tym obiekt powinien być wyposażony w energię elektryczną.

Czy wiesz, że: Nasza ekipa montuje rekuperator, gdy zakończone są prace wykończeniowe, takie jak malowanie czy tynkowanie?

Nasza wycena obejmuje także protokół wyceny dla Nadzoru Budowlanego.

Jak przygotować pomieszczenie, w którym będzie rekuperacja? 

Ważnym punktem jest zadbanie o przyłącze kanalizacyjne do odpływu skroplin. Dodatkowo należy zadbać o instalację elektryczną dla zasilania rekuperatora. Warto zamontować o dostęp do gniazdka o mocy 230 V lub 380 V.

Czy wiesz, że: Pomieszczenie, w którym będzie znajdować się centrala, powinno być utrzymane w temperaturze minimum 8 stopni Celsjusza. Przy pracach budowlanych możesz samodzielnie przygotować fundamenty do montażu GWC, czyli Gruntowego Wymiennika Ciepła.

Jakie prace wewnątrz mogę wykonać wcześniej?

Jedną z czynności, które możesz wykonać jako inwestor wewnątrz domu, jest dobór odpowiedniej wysokości posadzki, w których będzie umieszczona instalacja. Możesz o to zadbać w przypadku, gdy chcesz zrezygnować z podwieszanych sufitów. Inną z prac jest zadbanie o odpowiednie szczeliny między podłogą a dolną krawędzią drzwi. Nie dotyczy to miejsc takich jak kotłownia czy garaż. Te pomieszczenia powinny posiadać szczelne zamknięcie.

Czy wiesz, że: Oferujemy bezpłatną konsultację, dzięki której dowiesz się jak dostosować powyższe elementy, aby nie kolidowały z resztą instalacji?

Takie spotkanie może odbyć się w dogodnej dla Ciebie formie, także online.

Ty przygotuj dom, a my zajmiemy się resztą!