Jak zwiększyć oszczędności na ogrzewaniu?

Jak zwiększyć oszczędności na ogrzewaniu?

Sezon grzewczy w Polsce to w wielu wypadkach czas zwiększonych kosztów. Niestety potrzeba ogrzewania może trwać nawet do pół roku, co powoduje, że wiele osób zauważa potrzebę oszczędzania w tym temacie. Jak można zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą? Gdzie szukać oszczędności?

Czy oszczędzanie na ogrzewaniu jest takie konieczne?

Stale wzrastająca inflacja i podnoszące się ceny niemalże wszystkiego powodują, że wiele osób szuka różnych źródeł oszczędności. Jednym z najbardziej kosztownych elementów utrzymania domu jest właśnie koszt ogrzewania. Często właśnie czynniki ekonomiczne biorą w tym temacie górę, szczególnie jeśli ponoszone przez nas koszty są znaczne w skali roku. Chociaż oszczędności wielu osobom kojarzy się z marznięciem zimą we własnym domu, nie zawsze tak musi być.

Oszczędności na ogrzewaniu to również dbanie o środowisko i nasze otoczenie. Zmniejszając emisję zanieczyszczeń, o ile takie wytwarzamy, walczymy z pogarszającym się globalnym ociepleniem. Kwestia ta nabiera znaczenia szczególnie w okolicach, gdzie oddychanie powietrzem zanieczyszczonym smogiem zimą znacznie utrudnia życie. Problemy ze zdrowiem, powikłania przy ciąży i problemy ze snem to tylko niektóre z problemów, z którymi borykają się osoby wystawione na dłuższe oddziaływanie smogu. Potrzeba ochrony naszego środowiska sprawia, że wiele osób szuka sposobów na zmniejszenie ogrzewania, a tym samym zmniejszenia emisji zanieczyszczeń.

Odpowiednie ocieplenie domu

Podstawą nowoczesnych domów energooszczędnych jest przede wszystkim starannie wykonana izolacja. Nie tylko wybór izolacji ma duże znaczenie, ale także sposób i dokładność jej wykonania. Jeśli wiemy, że termoizolacja, na którą się zdecydowaliśmy, położona jest niedbale lub powstały w niej ubytki możemy mieć pewność, że o wiele trudniej będzie uzyskać jakiekolwiek oszczędności. Dlatego jeszcze przed mrozami, a nawet przed okresem jesiennym należy uzupełnić braki w izolacji, co pozwoli na dłuższe utrzymanie ciepła w domu. To z kolei zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie.

Taką kontrolę należy przeprowadzić nie tylko w wypadku ścian. Dobrze zaizolowany powinien być także dach, okna, balkon, drzwi i wiele innych miejsc. Umiejętne zabezpieczenie takich miejsc pozwoli uniknąć powstania mostków termicznych, przez które ucieka cenne ogrzewanie. W tym celu warto zdać się na ekspertów w tej dziedzinie. Pomogą nie tylko nie popełnić błędów w instalacji ocieplenia, ale także dobrać odpowiedni rodzaj izolacji, zależny od miejsca zamieszkania i rodzaju powierzchni.

Wymiana źródeł ogrzewania

Wysokie koszty ogrzewania często mają związek z przestarzałymi lub mało wydajnymi źródłami ogrzewania, a tym samym często źle dopasowanej instalacji grzewczej. W taki przypadku zakup nawet najbardziej wydajnego paliwa stałego może nic nie dać. Uzyskane ciepło często wytraca się już w momencie spalania, przez co nie podgrzewa dostatecznie wody w instalacji grzewczej.

Innym problemem może być źle dobrany rodzaj ogrzewania do powierzchni domu. Zastosowanie niskotemperaturowych grzejników, czy ogrzewania podłogowego w domu o znacznej powierzchni również może okazać się niewystarczające, jeśli nie mamy do czynienia z tzw. domem pasywnym. 

Zastosowanie natomiast bardziej nowoczesnych źródeł ogrzewania często oznacza dużo bardziej efektywne ogrzewanie z mniejszym nakładem środków, czy to paliwa stałego, czy kosztów. Niektóre można także zespolić w działaniu z innymi instalacjami, taki jak fotowoltaika, które pomogą w uzyskiwaniu takich oszczędności.

Skąd wziąć na to fundusze? Modernizacja źródeł ogrzewania jest wspierana wieloma projektami, które pomagają uzyskać środki albo otrzymać znaczne dofinansowanie. Projekty te cały czas ulegają zmianom, dlatego warto sprawdzić, jak wyglądają aktualne oferty.

Stolarka okienna

Jedną z najczęstszych przyczyn uciekania ciepła jest nieszczelna stolarka okienna. Stare lub niepoprawnie zamontowane okna tworzą niechciane mostki termiczne, co powoduje zwiększenie zapotrzebowania na ogrzewanie.

Jednym ze sposobów jest oczywiście wymiana na nowe, bardziej efektywne okna. Niesie to jednak za sobą wiele kosztów, przez co wiele osób odkłada to w czasie. Czy jednak faktycznie się to opłaca? Zwiększone koszta ogrzewania i brak perspektyw na oszczędności w dłuższym rozliczeniu może wynieść więcej strat niż wymiana okien na nowe.

Dużo tańszą opcją, szczególnie w przypadku dużych powierzchni jest szklenie stałe. Nie jest ono możliwe w przypadku każdego domu, szczególnie jeśli nie posiada on klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej.

Stała temperatura w domu

Utrzymywanie stałej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach pomaga w uzyskaniu pewnych oszczędności. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy wychłodzić dom. Ogrzanie wyziębionego domu wymaga większego nakładu energii i środków.

Najbardziej proponowanym zakresem temperatur jest 19 do 21 stopni Celsjusza. Przy tym niższą temperaturę możemy utrzymywać w kuchni czy sypialni, a wyższą w łazience. Tak utrzymywana temperatura pozwoli nie wychłodzić mieszkania.

Wiele osób decyduje się na zmniejszenie temperatury w momencie urlopu. Zaleca się jednak niezmniejszanie jej o więcej niż 5 stopni. Mogłoby to doprowadzić do znacznego ochłodzenia domu, a nawet jego murów. 

Grzejniki

Dobrze zadbane, odpowietrzone grzejniki oraz odpowiedni poziom wody w instalacji grzewczej to tylko połowa sukcesu. Ich pełne działanie zależy także od tego, jak bardzo są przysłonięte. Jeśli dbamy o swobodny przepływ powietrza wokół grzejników, zapewniamy im ich optymalne możliwości.

Jednym ze sposobów jest zmiana firanek i zasłon w okresie zimowym na krótsze, tak aby nie utrudniały przepływu powietrza. Inną możliwością jest zamontowanie specjalnych płyt odbijających ciepło, które umieszcza się za grzejnikiem. Pozwoli to na blokowanie uciekania ciepła przez źle zaizolowane ściany.W niektórych wypadkach konieczne jednak będzie wymienienie grzejników na nowe, dużo efektywniejsze modele.

Nie każdy dom zbudowany został zgodnie z zasadami domów pasywnych. Fakt, energooszczędne domy zatrzymują ciepło w domu bardziej efektywnie. Jednak jeśli nasz dom nie został zbudowany zgodnie z tego typu projektami, możemy zadbać o kilka istotnych kwestii, tak aby zwiększyć oszczędności na ogrzewaniu. Kilka zmian, chociaż wydają się dużymi wydatkami, w dłuższym rozliczeniu naprawdę się opłacają.