Poznaj 8 zalet rekuperacji

zalety rekuperacji

Jest takie powiedzenie: „Żeby kogoś dobrze poznać, wystarczy minuta.” A co w takim razie można powiedzieć po 20 latach znajomości? Czy to naprawdę wystarczający okres, żeby poznać wszystkie wady i zalety drugiej strony? My jesteśmy zdania, że tak. Ponad 20 lat naszego doświadczenia w branży, pozwala nam ze śmiałością podjąć się odpowiedzi, na pytanie z nagłówka. Wentylacja mechaniczna ma mnóstwo zalet. W tym artykule skupimy się na ośmiu z nich. Zaczynamy!

Czyste powietrze w całym domu

Każdego dnia podejmujemy większe lub mniejsze wysiłki, żeby móc oddychać czystym i świeżym powietrzem. Nie trzeba jednak specjalnie jechać do sosnowego lasu lub nad morze, żeby cieszyć się zdrowym powietrzem. Wielką pomocą w tej sprawie może się okazać wentylacja mechaniczna zainstalowana w naszym domu. Jaki jest mechanizm jej działania? To bardzo proste – urządzenie usuwa szkodliwe substancje, a następnie wtłacza do pomieszczeń już oczyszczone. Bez wychodzenia z domu, możemy oddychać rześkim powietrzem. Co ważne, bez względu na porę roku czy godzinę, rekuperator stale zajmuje się produkcją czystego powietrza.

Ochrona przed smogiem

Smog- w Krakowie, gdzie mieści się jedno z naszych biur, to słowo kojarzy już chyba każdy. Bez względu jednak na miejsce występowania smogu, na pewno zdajemy sobie sprawę, że ma on ogromny wpływ na zdrowie mieszkańców danego rejonu. Czy to możliwe, że wewnątrz naszego domu możemy być chronieni przed szkodliwym wpływem smogu na nasz organizm? Tak, bowiem rekuperator wyposażony jest w specjalny filtr, który zatrzymuje zanieczyszczone powietrze. Należy przy tym pamiętać, że im wyższa klasa filtra, tym ochrona przed smogiem jest mocniejsza.

Przyjemne powietrze w lecie i zimie

Wyobraźmy sobie taką scenę: na dworze panuje upał, słońce pali skórę, a drzewa w ogrodzie mające zapewnić cień, jeszcze nie zdążyły urosnąć. Przecież dopiero niedawno się wprowadziłeś. Wracasz do domu po szklankę wody i już od progu czujesz przyjemny chłód. Tak działa rekuperacja.  A jak sytuacja wygląda w zimie? Podczas słonecznych dni, wentylacja mechaniczna może wspomóc działanie centralnego ogrzewania. Możliwość chłodzenia pomieszczeń w lecie i grzania zimą to zdecydowanie jeden z mocniejszych atutów rekuperacji.

Oszczędność

Oszczędność funduszy to kwestia interesująca z pewnością każdego inwestora. W jaki sposób będzie to możliwe przy zamontowaniu rekuperacji? Nasze doświadczenie pokazuje, że pozwala ona zaoszczędzić nawet do 50% kosztów ogrzewania domu. Przy wentylacji grawitacyjnej ciepło ucieka na przykład przez komin, co generuje znacznie wyższe koszty ogrzewania, szczególnie w miesiącach zimowych. Przy poprawnie zamontowanej instalacji, można odzyskać ponad 90% ciepła. Różnica w rachunkach jest naprawdę widoczna!

Ochrona przed wirusami, grzybami, pleśnią

Rok 2020 chyba już zawsze będzie kojarzony z nieznanym wirusem. Dbanie o czystą, wręcz sterylną przestrzeń wokół siebie, dopisaliśmy do listy codziennych zadań. Czy rekuperacja jest w stanie ochronić nasze zdrowie przed zabójczymi wirusami, grzybami, niechcianą pleśnią oraz wilgocią? Problem zaparowanych szyb w łazience podczas kąpieli już nie będzie dotyczył Twoich domowników. Rekuperacja doskonale poradzi sobie z tym wyzwaniem.

Podwyższony komfort życia

Dom to bezpieczna, spokojna przystań dla nas i dla naszych domowników. Brak wilgoci, ochrona przed wirusami oraz szkodliwymi alergenami, mogącymi wywoływać groźne choroby, to kolejna zaleta wentylacji mechanicznej. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość kontroli ilości powietrza dostarczanego do domu, ale także tego odprowadzanego z pomieszczeń. Podczas nieobecności w domu, wentylacja cały czas pracuje, jednak może odbywać się na poziomie minimalnym. Z innych zalet podnoszących komfort życia można wymienić jeszcze dwie: szybsze usunięcie zapachów powstałych na przykład podczas gotowania, a także zapachów z łazienki oraz szybsze wysychanie podłogi po myciu.

Ochrona przed hałasem

To już siódma zaleta rekuperacji. W jaki sposób urządzenie może nas ochronić przed szkodliwym hałasem z zewnątrz? To proste- po zamontowaniu instalacji, nie musimy wietrzyć pomieszczeń i otwierać okien, aby wymienić powietrze. Rekuperator zrobi to za nas. Dodatkowo nie musimy borykać się z muchami czy komarami, które mogą wlecieć do domu przez otwarte okna.

Dbanie o zdrowie

Osoby zmagające się z chorobami dróg oddechowych lub alergicy doskonale wiedzą, że jednym z najczęstszych alergenów w domu są kurz i roztocza. Jak wygląda sytuacja w domu, gdzie jest zamontowana rekuperacja? Powietrze jest najpierw filtrowane, a dopiero później rozprowadzane na pomieszczenia. Skutkuje to zmniejszeniem ilości kurzu w naszym otoczeniu. Warto jeszcze przy tym wspomnieć, że nie ma potrzeby otwierania okien, co pomaga zlikwidować problem przeciągów oraz trzaskających drzwi.

Wymieniliśmy tylko 8 zalet posiadania rekuperacji. Naszym zdaniem jest ich znacznie więcej. Czy chciałbyś, aby Twoi domownicy mogli cieszyć się czystym, świeżym powietrzem każdego dnia? Czy chciałbyś płacić mniejsze rachunki? Zależy Ci na podniesieniu komfortu życia?  Jeśli tak, to rekuperacja jest właśnie dla Ciebie!